“Kujdesuni për trupin dhe mendjen para punës. 8 mënyra si ta bëni”, këshillon Warren Buffet

Në botën e biznesit këto ditë, performanca nën presion dhe puna nën stres të jashtëzakonshëm është e zakonshme Ndërsa shumë prej nesh vëzhgojnë nga afër shëndetin e biznesit tonë, a mund të themi të njëjtën gjë për shëndetin tonë mendor dhe fizik?

Warren Buffett tha një herë, “Ju keni vetëm një mendje dhe një trup. Dhe duhet të zgjasë një jetë. Por nëse nuk kujdeseni për atë mendje dhe atë trup, ato do të jenë një rrënim 40 vjet më vonë.”

Sipas tij, është ajo që bëjmë sot që përcakton rrugën se si mendja dhe trupi ynë do të funksionojnë në të ardhmen. Kjo vjen nga i njëjti miliarder që tha gjithashtu se duhet të investoni në veten tuaj sa më shumë që të mundeni.

Nëse stresi, ankthi ose puna e tepërt po ju sjellin deri në pikën ku është e vështirë të përqendroheni ose të jeni produktiv në punë, është koha të filloni të investoni në kujdesin për veten tuaj para se të jetë tepër vonë.

Këtu janë tetë mënyra të dobishme për ta bërë atë.

  1. Praktikoni frymëmarrjen e thellë

Mënyra më e sugjeruar për të menaxhuar ankthin është qetësimi i sistemit nervor duke përdorur frymëmarrjen diafragmatike (frymëmarrje e thellë). Kryerja e këitj veprimi për disa minuta i dërgon trurit mesazhin se nuk jeni në të vërtetë në ndonjë rrezik dhe në këmbim, ai do ta vendosë trupin tuaj në modalitetin e relaksimit në vend të luftimit ose ikjes.

  1. Flini më shumë

Arianna Huffington citon një studim që tregon se pas 17-19 orësh pa gjumë, “ne fillojmë të përjetojmë nivele të dëmtimit njohës të barabartë me një nivel të alkoolit në gjak prej 0,05 përqind, pak nën pragun për të qenë të dehur ligjërisht”. Ajo shton: “Asnjë drejtues biznesi nuk do të punësonte njerëz që vinin në punë të dehur, prandaj mos e modeloni atë sjellje për punonjësit tuaj.”

  1. Lëvizni trupin tuaj

Edhe nëse e urreni të shkoni në palestër, një shpërthim i shkurtër i aktivitetit kardio argëtues në më pak se 20 minuta (mendoni ecjen e shpejtë, kërcimin, kërcimin në trampolinë ose punën në kopsht) bën një ndryshim të madh si fizikisht ashtu edhe mendërisht. Sipas Shkollës Mjekësore të Harvardit, “ushtrimi ul presionin e gjakut, përmirëson nivelet e kolesterolit, ndihmon në balancimin e sheqerit në gjak dhe redukton stresin mendor, të gjitha këto mund të ndihmojnë trurin tuaj si dhe zemrën tuaj”.

  1. Kaloni në mendime pozitive

Nëse ndiheni të shqetësuar, gjëja e parë që duhet të bëni është të ngriheni nga karrigia dhe të dilni për një shëtitje jashtë. Largoni mendjen tuaj nga burimi i problemit tuaj dhe fokusohuni teksa ecni në mendime pozitive që do t’ju bëjnë të ndiheni të sigurt, të pranuar, të dashur dhe të nderuar. Kur jeni në homeostazë, reflektoni se sa me fat dhe të bekuar jeni në të vërtetë për gjërat e mira që po ndodhin. Së shpejti do të kuptoni se e mira është shumë më e madhe se e keqja.

  1. Përqafoni pasigurinë tuaj

Të qenit lider apo pronar biznesi kërkon vendosmëri dhe mendim të shpejtë. Megjithatë, të menduarit tepër për çdo vendim nuk do t’ju bëjë mirë. Mendimi i tepërt na bën të ngecim në një cikël mosveprimi, i cili shkakton paralizën e analizës. Tani ju keni hyrë në terrenin e ankthit të shkaktuar nga stresi, pasi shqetësimi bëhet dobësues dhe ju bën të ecni prapa, jo përpara. Përqafoni pasigurinë në vend të kësaj. Pranoni praninë e tij dhe kini mendjen se pasiguria do të sjellë me vete disa përfitime, si për shembull të nxirrni kreativitetin tuaj dhe t’ju ndihmojë të jeni më elastik.

  1. Ushtroni durimin

Në kohë krize, mund të ndihet sikur çdo situatë është një emergjencë dhe zgjedhja për të përshpejtuar gjërat në fakt mund të çojë në më shumë kaos dhe konfuzion. Zgjidhja është të ngadalësoni gjërat, në vend të kësaj. Durimi është një virtyt që dëshiroj të praktikohen më shumë drejtues biznesi. Kjo ju ndihmon të relaksoheni dhe të rimendoni mundësitë kur gjërat janë jashtë kontrollit. Në një studim të vitit 2012, studiuesit zbuluan se njerëzit e sëmurë bënë më shumë përparim drejt qëllimeve të tyre dhe ishin më të kënaqur kur i arritën ato (veçanërisht nëse ato qëllime ishin të vështira) krahasuar me njerëzit më pak të durueshëm.

  1. Pranoni gabimet tuaja para të tjerëve

Njerëzit e ndershëm tregojnë humanizmin e tyre të pëlqyeshëm, në vend që ta lënë mendjemadhësinë të sjellë imazhin e saj të shëmtuar. Kur bëjnë gabime, do t’i pranojnë. Dhe kur punonjësit bëjnë gabime në një mjedis pune të sigurt psikologjikisht, është gjithashtu e sigurt që ata të rrezikojnë të jenë mjaft të hapur për të thënë: “Hej shef, e ngatërrova”. Ata mund ta thonë këtë për shkak të niveleve të larta të besimit të krijuar me kalimin e kohës me ekipin dhe shefat e tyre.

  1. Ndërtoni një jetë jashtë punës

E dini se çfarë do të shtojë edhe më shumë stres në jetën tuaj tashmë stresuese të punës? Fakti që nuk keni një jetë aktive që funksionon në të gjithë aspektet jashtë punës. Njerëzit që balancojnë goditjen emocionale dhe fizike prej 50 deri në 60 orë në javë në punë me interesat personale, hobi, stërvitjen dhe kujdesin për veten janë zakonisht më produktivë dhe më të angazhuar emocionalisht në punën e tyre. Ata gjithashtu pothuajse nuk digjen ndonjëherë. E thënë thjesht: Një jetë personale aktive dhe e suksesshme sjell sukses në jetën tuaj./bm/

Artikulli paraprak10 këshillat kryesore për një musliman që punon në një mjedis të hapur pune
Artikulli tjetërMos gënje në intervistë, edhe nëse je larguar nga puna