Kombet e G-7 arrijnë marrëveshje historike mbi reformën globale të taksave

Ministrat e financave të ekonomive më të përparuara, të njohur si Grupi Shtatë, kanë mbështetur një propozim të SHBA, i cili kërkon që korporatat në të gjithë botën të paguajnë të paktën 15% taksën mbi fitimet.

 

“Ministrat e financave të G-7, pas shumë vitesh diskutime, kanë arritur një marrëveshje historike për të reformuar sistemin global të taksave, për ta bërë atë të përshtatshëm për epokën digjitale globale dhe thelbësore, për të siguruar që është i drejtë në mënyrë që kompanitë e duhura të paguajnë taksat e duhura në vendet e duhura”, njoftoi Ministri i Financave i Britanisë së Madhe, Rishi Sunak në një deklaratë.

Nëse finalizohet, do të përfaqësonte një zhvillim të rëndësishëm në taksimin global. Anëtarët e G-7, që përfshijnë Kanada, Francë, Gjermani, Itali, Japoni, Britani të Madhe dhe SH.B.A., do të mblidhen për një samit në Cornwall, UK, javën e ardhshme.

Një marrëveshje midis këtij grupi do të siguronte vrullin e nevojshëm për bisedimet e ardhshme të planifikuara me 135 vendet në Paris. Ministrat e Financave nga Grupi i 20 pritet gjithashtu të takohen në Venecia në Korrik.

“Ne angazhohemi për të arritur një zgjidhje të barabartë në alokimin e të drejtave të taksimit, të paktën 20% të fitimit, që tejkalon një diferencë prej 10% për ndërmarrjet multinacionale më të mëdha dhe më fitimprurëse”, sipas një deklarate nga ministrat e financave të G 7.

“Ne do të sigurojmë një koordinim të duhur midis zbatimit të rregullave të reja ndërkombëtare të taksave dhe heqjes së të gjitha Taksave të Shërbimeve Digjitale dhe masave të tjera të ngjashme, për të gjitha kompanitë”.

Sekretarja e Thesarit e SHBA Janet Yellen, e cila është në Londër për takimin ballë për ballë, e përshëndeti masën si domethënëse dhe të paparë.

“Ajo taksë minimale globale do t’i jepte fund garës taksimin e korporatave dhe do të siguronte drejtësi për klasën e mesme dhe njerëzit që punojnë në SH.B.A. dhe në botë”, shkroi ajo në Twitter.

Presidenti Joe Biden dhe administrata e tij kishin sugjeruar fillimisht një normë minimale globale të taksave prej 21% në një përpjekje për të parandaluar vendet që joshnin bizneset ndërkombëtare me taksa të ulëta ose zero. Sidoqoftë, pas negociatave të vështira, u arrit një kompromis për të vendosur kufirin në 15%.

Një marrëveshje globale në këtë fushë do të ishte një lajm i mirë për vendet e varfra, të cilët po përpiqen të rindërtojnë ekonomitë e tyre pas krizës së koronavirusit.

Por ideja e Biden nuk ishte pritur njejtë në të gjithë botën. Për shembull, Britania e Madhe, nuk shprehu menjëherë mbështetjen e saj për propozimin.

Çështja mund të jetë e diskutueshme edhe brenda Bashkimit Evropian, ku shtete të ndryshme anëtare marrin tarifa të ndryshme të taksave të korporatave dhe mund të tërheqin kompani me emër të madh. Shkalla e taksave të Irlandës, për shembull, është 12.5%, ndërsa e Francës mund të jetë deri në 31%.

Duke folur në Prill, Ministri Irlandez i Financave, Paschal Donohoe tha se kombet më të vogla duhet të lejohen të kenë norma më të ulëta të taksave duke qenë se ato nuk kanë të njëjtin kapacitet për shkallë si ekonomitë më të mëdha, raportoi gazeta Guardian e U.K.

Ekonomitë më të fuqishme të botës kanë qenë në kundërshtim me taksimin për disa kohë, veçanërisht në vazhdën e planeve për të taksuar më shumë gjigandët dixhitalë.

Shtetet e Bashkuara, nën ish-Presidentin Donald Trump, kundërshtuan me forcë iniciativat dixhitale të taksave në vende të ndryshme dhe kërcënuan të vendosnin tarifa tregtare kundër vendeve që do të planifikonin për taksimin e kompanive të teknologjisë amerikane.

Disa kompani të mëdha në të gjithë botën reaguan pozitivisht për marrëveshjen të Shtunën. Nick Clegg, nënkryetar i çështjeve globale në Facebook, shkroi në një cicërimë se kompania mirëpriti rregullin e taksave G-7.

“Ne duam që procesi ndërkombëtar i reformës së taksave të ketë sukses dhe ta njohim këtë duke nënkuptuar që Facebook do të paguan më shumë taksa, dhe në vende të ndryshme,” shkroi Clegg.

Zëdhënësi i Google Hoze Castaneda i tha CNBC në një deklaratë se kompania mbështet përpjekjet për të azhurnuar rregullat ndërkombëtare të taksave. “Ne shpresojmë që vendet të vazhdojnë të punojnë së bashku për të siguruar që një marrëveshje e ekuilibruar dhe e qëndrueshme do të finalizohet së shpejti,” tha ai.

BBC

Artikulli paraprakGjeopolitika e re e botës së biznesit
Artikulli tjetërSi e ndikoi pronën komerciale puna nga shtëpia?