Faqet më të kërkuara për të planifikuar udhëtimet

Ueb faqet e udhëtimit pësuan një goditje të madhe në vitin 2020. Pavarësisht nga kufizimet në mbarë botën, faqet e internetit të udhëtimit kanë parë një rritje të ndjeshme të aktivitetit në internet në tre muajt e fundit.

Që nga viti i kaluar, kërkimet për ‘pushime verore 2021’ në Google u rritën me 734%! Ndërsa sa më shumë njerëz vaksinohen, planifikimi i pushimeve është në krye të listës. Por cilat faqe në internet zgjedhin udhëtarët për të marrë ofertat më të mira? Një raport nga Fasthosts.co.uk zbulon faqet e internetit më të kërkuar bazuar në vizitat e përdoruesve nga marsi deri në maj 2021. Edhe para se të kufizoheshin masat, udhëtarët kërkonin për ofertat më të mira. Në Mars 2021, pothuajse 2 miliard vizitorë në total shfletuan 5 faqet kryesore në listë! Kjo tregon se njerëzit ishin të etur të gjenin ofertat më të mira për të ardhmen.

Pas prillit 2021 ku shumica e ekonomive në të gjithë botën u rihapën, shumica e faqeve të internetit të udhëtimit panë një rritje relative të trafikut të tyre. Për më tepër, pothuajse të gjitha faqet e internetit në këtë listë panë një rritje të konsiderueshme në trafikun e faqeve të internetit që nga muaj maj. Konkretisht, 40% më shumë përdorues vizituan Booking.com në maj krahasuar me ata që vizituan në Prill!

20 faqet e para të udhëtimit më të ngarkuara janë:

Ueb faqet e udhëtimit si Booking.com, Tripadvisor.com, Airbnb dhe Expedia renditen në pesë vendet e para, ndërsa vetëm dy kompani ajrore renditen në 20 të parët! Konkretisht, EasyJet pati 26,300,000 vizitorë gjithsej nga marsi deri në maj 2021. Për ta vënë këtë në perspektivë, kjo është sasia e njerëzve që vizituan Luvrin në ditë në 2019.  Edhe pse udhëtimi është ende i kufizuar, ka arsye të tjera që përdoruesit zgjodhën të shfletojnë faqet e internetit të udhëtimit në tre muajt e fundit.

Ueb faqet e udhëtimit ndihmojnë të vendosni se ku të shkoni dhe çfarë të bëni, duke ju mbajtur njëkohësisht të organizuar. Shumica e udhëtarëve të mençur përdorin sitet e ndryshme për të gjetur fluturime të lira, dhoma hoteli apo edhe vetura me qira.

Artikulli paraprakKina vazhdon goditjet ndaj industrisë së minierave të bitcoin
Artikulli tjetërShtrenjtohen banesat në Kosovë, kaq janë çmimet për metër katrorë