Emiratet e Bashkuara Arabe dhe SHBA nënshkruajnë marrëveshjen e energjisë së gjelbër prej 100 miliardë dollarësh

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Emiratet e Bashkuara Arabe kanë arritur një marrëveshje prej100 miliardë dollarësh në projekte të energjisë së pastër, me synimin për të shtuar 100 gigavat në nivel global deri në vitin 2035, tha sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken.

Sipas iniciativës, Emiratet e Bashkuara Arabe, një prodhues i naftës OPEC, dhe Shtetet e Bashkuara do të ofrojnë asistencë teknike, të menaxhimit të projektit dhe financimit për projektet e energjisë së qëndrueshme komerciale dhe mjedisore në vende të tjera.

“Tranzicioni energjetik ka nevojë për një plan realist, praktik dhe ekonomikisht të zbatueshëm për të ofruar përparimin e klimës së bashku me sigurinë e energjisë dhe rritjen ekonomike gjithëpërfshirëse”, tha në deklaratë Sulltan al-Jaber, Ministër i Industrisë dhe Teknologjisë së Avancuar të Emirateve të Bashkuara Arabe dhe i dërguar i posaçëm për Ndryshimet Klimatike.

Nisma do të fokusohet gjithashtu në investimin në zinxhirët e furnizimit të përgjegjshëm dhe elastik, duke promovuar investimet në minierat e gjelbra, si dhe prodhimin e mineraleve dhe materialeve jetike për tranzicionin e energjisë./Motilokal

Artikulli paraprakJu duhet ta përgëzoni veten tuaj. Askush nuk do ta bëjë nëse ju nuk e bëni.
Artikulli tjetërBiden akuzon kompanitë e naftës për ‘përfitime nga lufta’ mes krizës energjetike

Comments are closed.