Efekti “Ukrainë” te patatet e skuqura në Gjermani

Për shkak të krizës në Ukrainë, një kateristit gjerman iu desh të hiqte patatet e skuqura nga menyja e tij, shkruan Bild.

Kuzhinieri Freddy Basel tha se nuk ka parë diçka të tillë në 25 vjet që kur ka qenë në këtë biznes. “Që nga fillimi i krizës në Ukrainë, ka pasur probleme me dërgesat që po rrisin çmimet”, tha Basel, duke iu referuar çmimeve të naftës.

Në janar, Basel paguante ende 90 cent për litër vaj luledielli, ndërsa çmimi tani është rritur në 4 euro. Ai thotë se është shumë i shtrenjtë dhe se do të ishte e pashmangshme rritja drastike e çmimit të patateve të skuqura. Por kjo do të ishte një mungesë e madhe për klientët e tyre, pra që patatet e skuqura nuk janë më në menu. Çmimet e naftës janë rritur me 29 për qind në pikat e karburanteve në Gjermani.

Kujtojmë, gjermanët në mesin e këtij muaji nxituan për të blerë miell dhe vaj, duke detyruar Shoqatën e Tregtarëve Gjermane (BVLH) që t’u bëri thirrje konsumatorëve që të mos krijojnë stoqe ushqimore, veçanërisht miell dhe vaj luledielli.

“Ashtu si në fillim të krizës së koronës, klientët duhet të tregojnë solidaritet dhe të blejnë në sasitë e zakonshme,” tha Christian Boettcher, një zëdhënës i Shoqatës Federale të Ushqimoreve.

Zinxhirët e shitjeve me pakicë kanë shënuar rritje të blerjeve të vajit të lulediellit dhe miellit që nga fillimi i agresionit rus të Ukrainës, një nga prodhuesit më të rëndësishëm të këtyre dy produkteve. /tesheshi/

Artikulli paraprakInflacioni i lartë pritet të vazhdojë gjatë tërë vitit në mbarë botën
Artikulli tjetërKriza dhe rritja e çmimeve sjellë panik për rezervat shtetërore në Kosovë