Ballina Lajme Bota Islame Disa fakte interesante rreth World Cup Qatar 2022

Disa fakte interesante rreth World Cup Qatar 2022

 

Në Kupën e Botës për meshkuj FIFA 2022 do të garojnë 32 ekipe për tetë grupe, ku përfshihen pesë skuadra afrikane. Disa emra të mëdhenj nuk do të marrin pjesë në këtë turne për shkak të dëmtimeve. Kampionia në fuqi, Franca do të jetë pa Ngolo Kante dhe Paul Pogba ndërsa Portugalisë do t’i mungojë Diego Jota.Këto janë disa nga faktet argëtuese rreth turneut që njerëzit mezi presin.

•World Cup Qatar 2022 është Kampionati i parë botëror që zhvillohet gjatë dimrit. Kupa e Botës zakonisht mbahej në mes të vitit, por kur Katari merr të drejtën për të pritur, FIFA duhet të merrte parasysh motin.
Për të thënë të vërtetën për Lindjen e Mesme, Katari ka temperatura të larta që mund të arrijnë deri në 50 gradë Celsius ndonjëherë.

•World Cup Qatar 2022 është ndër turnetë më të shtrenjta që është zhvilluar ndonjëherë. Bazuar në përllogaritjet që Katari do të shpenzojë rreth 200 miliardë dollarë në projekte infrastrukturore  që përfshin ndërtimin e stadiumeve, autostradave, hoteleve, e kështu me radhë.

•Pak stadiume: Janë 32 skuadra që konkurrojnë në garë me 64 ndeshje për të luajtur, por vetëm tetë stadiume do të presin të gjitha ndeshjet.

Ky është numri më i ulët i vendeve për Kupën e Botës në vitet e fundit . Hera e fundit që një vend pritës përdori gjashtë stadiume për Kupën e Botës ishte në Argjentinë ’78.
Në fakt, nga të tetë vendet e përzgjedhura për të pritur turneun, vetëm një u rinovua. Vendi ndërtoi shtatë stadiume të reja për hir të garës.

•Stadiumet me ajër të kondicionuar. Një nga pikat më të rëndësishme për t’u vënë në dukje në lidhje me vendin pritës për FIFA 2022 janë temperaturat e larta që vendi arrin gjatë ditës.
Për të trajtuar këtë çështje, Katari doli me një zgjidhje të guximshme. Për herë të parë ndonjëherë, një pjesë e vogël do të presë Kupën e Botës FIFA brenda stadiumeve me ajër plotësisht të kondicionuar. Të gjitha stadiumet pritëse janë të pajisura me ajër plotësisht të kondicionuar.

•Hera e parë që Katari luan për Kupën e Botës. Është hera e parë që Katari merr pjesë në një kompeticion të Kupës së Botës. Pritja e turneut u jep atyre mundësinë automatike për t’u kualifikuar në Kupën e Botës.

•Gjyqtare femra: Për herë të parë në historinë e Kupës së Botës, gjyqtaret femra do të shkojnë të gjykojnë në qendër të fushës për disa ndeshje.
Të cilat janë; Salima Mukansanga, 33 vjeç, Yoshimi Yamashita, 36 vjeç dhe Stephanie Frappart, 38 vjeç.Ata ndoqën për 36 gjyqtarët që do të menaxhojnë ndeshjet e turneut.

•Tranjerët afrikanë: Për herë të parë të gjitha skuadrat afrikane që kualifikohen në Kupën e Botës do të menaxhohen nga trajnerë afrikanë. Trajnerët janë Walid Regragui (Marok), Aliou Cissé (Senegal), Rigobert Song (Kamerun), Jalel Kadri (Tunizi) dhe Otto Addo (Gana).
Në dy stadiumet më të largëta të Katarit, Al Bayt dhe Al Wakrah janë vetëm 90 milje larg njëri-tjetrit.

 

Artikulli paraprakDy strategji që mund t’ju ndihmojnë të mësoni dhe të kujtoni gjërat e reja
Artikulli tjetërÇ’pritet të ndodhë me ekonominë e Katarit pas Botërorit?

Comments are closed.