Dan Pena: “Këshilltari” i udhëkryqit që bëri një pasuri prej 50 miliardë dollarësh

Në shekullin e 21-të, me zhvillimin e vazhdueshëm të internetit dhe teknologjisë, është me të vërtetë mjaft e vështirë për një sipërmarrës që i përket klubit të milionerëve të arrijë të ruajë pasurinë e tij për vite me rradhë. Të shumtë janë ata që me një lëvizje të vetme të gabuar humbën titullin e super të pasurit.

Por biznesmeni i madh, Dan Peña, nuk i përket kësaj kategorie njerëzish. Me njohuritë dhe përvojën e tij ai ka krijuar një pasuri personale me vlerë 500 milionë dollarë.

Si e bëri atë?

I lindur në Jacksonville, Florida në 1945, Dan Peña mori një diplomë bachelor në administrim biznesi në 1971. Ai është një analist financiar, filantrop, autor, konsulent dhe sipërmarrës. Ai shpesh quhet “guru i biznesit” pasi është një nga trajnuesit miliarderë më të suksesshëm të të gjitha kohërave. Është fakt se me njohuritë dhe këshillat e tij, Dan Peña ka arritur të çojë shumë sipërmarrës në majë.

Karriera e shkëlqyer

Pas diplomimit nga universiteti, Peña fillimisht punoi në pasuri të paluajtshme. Ai punoi si shitës për disa vite në Paine, Webber, Jackson & Curtis dhe Bear Stearns and Co, një firmë bankare investimesh në Wall Street. Menjëherë pas kësaj, ai u bë CEO dhe kryetar i Kennedy Industrial Inc., një kompani me një portofol mbresëlënës të pasurive të paluajtshme në atë kohë, si dhe kryetar i JPK Industries Inc, një kompani kërkimi, shpimi, prodhimi dhe rafinimi nafte dhe gazi.

Në faqen e tij të internetit, thuhet se njohuritë dhe përvoja e tij profesionale e ndihmuan JPK-në të gjenerojë 50 milionë dollarë të ardhura në vetëm tre vjet. Më pas ai mori postin e presidentit të Great Western Resources Inc., një kompani e burimeve natyrore me bazë në Teksas, e fokusuar në kërkimin dhe prodhimin e naftës dhe gazit, si dhe në miniera. Ai themeloi kompaninë në fjalë në vitin 1982 me një kapital prej vetëm 820 dollarësh dhe në vitin 1984 u listua në bursën e Londrës.

Pothuajse një dekadë më vonë, megjithatë, aksionerët vendosën ta pushonin atë. I tërbuar nga kjo, Peña mori masa ligjore. Ai paditi kompaninë për shkarkimin e tij. Në fund, ai mundi të fitonte çështjen, por edhe 3.3 milionë dollarë dëmshpërblim.

Me shumën e përmendur të parave, ai krijoi Guthrie Group, një konsorcium investimi i specializuar në lehtësimin e transaksioneve të pasurive të paluajtshme, energjisë dhe minierave të burimeve natyrore.

Dan Peña-s i është dhënë pseudonimi “Kuruesi i 50 miliardë dollarëve” sepse ai është i lidhur ngushtë me Quantum Leap Advantage (QLA). Është një sistem i vetë-zotërimit që i trajnon individët për të arritur qëllimet e tyre. Peña ua ka mësuar këtë sistem shumë sipërmarrësve nga e gjithë bota për gati 30 vjet. Edhe pse ai vetë nuk është miliarder, Peña e mori këtë pseudonim sepse i ka ndihmuar njerëzit të bëjnë miliarda dollarë./tesheshi/

Artikulli paraprakMrekullia shkencore nga Kur’ani – Formimi i naftës
Artikulli tjetërSi u ndryshoi gjendja punëtorëve të Twitter, pas ardhjes së Elon Musk ?!

Comments are closed.