Çmimet e naftës rriten, aksionet bien

Çmimet e naftës u rritën të hënën ndërsa OPEC+ mbajti planin e tij për të mos rritur më tej prodhimin, ndërsa aksionet amerikane dhe evropiane ranë mes shqetësimeve për inflacionin dhe normat më të larta të interesit.

Çmimet e naftës në SHBA u rritën në nivelin e tyre më të lartë që nga Nëntori 2014 pasi OPEC dhe aleatët kryesorë – të njohur si OPEC+ – vendosën të qëndrojnë me rritjen e tyre të planifikuar të moderuar muajin e ardhshëm, pavarësisht rritjes së fundit të çmimeve.

Ndërkohë, çmimi i kontratës kryesore ndërkombëtare, naftës Brent, u hodh mbi 82 dollarë për fuçi para se të përfundonte në 81.26 dollarë për fuçi.

“Vendimi i OPEC+ për të shtuar 400,000 fuçi të pritshme në ditë në Nëntor shkaktoi një reagim të tregut, pasi tregtarët tani po dalin më me guxim nga pozicionet e tyre të kujdesshëm dhe çmimet në një treg furnizimi më të ngushtë të konfirmuar,” tha Bjornar Tonhaugen, kreu i tregjeve të naftës në Rystad Energy.

Disa ekonomistë janë të shqetësuar se çmimet e qëndrueshme të naftës prej 80 dollarë për fuçi mund të minojnë rimëkëmbjen e ekonomisë globale, tashmë nën presion nga ngërçet në zinxhirët e furnizimit.

“Vendet prodhuese, dhe pikërisht OPEC+, duhet të jenë të kujdesshëm që të mos lejojnë që çmimet të fryhen shumë, përndryshe mund të shohim një reagim negativ që mund të ndikojë negativisht në rritjen ekonomike post-pandemike,” tha Tonhaugen.

Fitimet në aksionet evropiane u zhdukën dhe aksionet amerikane u fundosën ndërsa çmimet e naftës vazhduan të rriteshin pas njoftimit të OPEC+.

Analistët vunë në dukje rendimentet më të larta të bonove qeveritare si një zvarritje mes pritjeve për shtrëngimin e politikës monetare.

Nasdaq i pasur me teknologji e çoi tregun më poshtë, duke rënë 2.1 përqind pasi fluturuesit e lartë si Amazon dhe Apple humbën rreth dy përqind ose më shumë.

Facebook u mbyt pothuajse pesë herë më parë, i rënduar nga një ndërprerje e madhe e shërbimeve të tij, si dhe rritja e kontrollit të operacioneve të tij pasi sinjalizuesi Frances Haugen tha në emisionin e lajmeve televizive “60 Minuta” që kompania zgjodhi në mënyrë të përsëritur “fitimin mbi sigurinë” në menaxhimin e mediave të gjithanshme sociale kompani.

– Shqetësimet Evergrande –

Në Azi, aksionet kryesisht u rritën, por Hong Kongu u fundos nga frika për gjigantin e trazuar të pronës China Evergrande, i cili pezulloi tregtimin e aksioneve të tij.

Kriza në Evergrande, e cila po mbytet në një det borxhi me vlerë më shumë se 300 miliardë dollarë, ka tronditur tregjet javët e fundit nga frika se dështimi i saj mund të përhapet në ekonominë më të gjerë kineze dhe ndoshta edhe më tej.

Firma tha në një deklaratë se ndalimi i tregtimit të aksioneve të saj u quajt, “në pritje të lëshimit nga kompania të një njoftimi që përmban informacione të brendshme në lidhje me një transaksion të madh”.

Lajmi erdhi pasi raportet thanë se Hopson Development Holdings planifikonte të blinte 51 përqind të aksioneve në krahun e shërbimeve të pronës.

Sidoqoftë, tregtarët mbeten të shqetësuar se Evergrande do të humbasë pagesat për obligimet e obligacioneve, duke e vënë atë në parazgjedhje.

Aksionet e Hong Kongut, tashmë nën presion për shkak të shqetësimeve në lidhje me goditjen e Kinës ndaj një sërë industrive përfshirë firmat e teknologjisë dhe kazinotë, u mbytën më shumë se dy përqind.

Tokio ra 1.1 për qind – një humbje e gjashtë radhazi – ndërsa Taipei ishte gjithashtu në territor negativ.

– Shifrat kryesore rreth vitit 2050 GMT –

Brenti i Detit të Veriut Brent: UP 2.5 për qind në 81.26 dollarë për fuçi

West Texas Intermediate: UP 2.3 për qind në 77.62 dollarë për fuçi

New York – Dow: Poshtë 0.9 për qind në 34.002.92 (mbyllur)

Nju Jork – S&P 500: Poshtë 1.3 përqind në 4,300.46 (mbyllur)

New York – Nasdaq: Poshtë 2.1 përqind në 14,255.48 (mbyllur)

Londër – FTSE 100: Poshtë 0.2 përqind në 7,011.01 (mbyllur)

Frankfurt – DAX: Poshtë 0.8 në 15.036.55 (mbyllur)

Paris – CAC 40: Poshtë 0.6 për qind në 6,477.66 (mbyllur)

EURO STOXX 50: Poshtë 1.0 për qind në 3,996.41 (mbyllur)

Tokio – Nikkei 225: Poshtë 1.1 përqind në 28,444.89 (mbyllur)

Hong Kong – Indeksi Hang Seng: Poshtë 2.2 për qind në 24,036.37 (mbyllur)

Shanghai – Composite: Mbyllur për pushime

Euro/dollar: UP në 1.1623 dollarë nga 1.1596 dollarë në 2100 GMT të Premten

Paund/dollar: UP në 1.3608 dollarë nga 1.3546 dollarë

Euro/paund: Poshtë në 85.37 pence nga 85.60 pence

Dollar/jen: Poshtë në 110.93 jen nga 111.05 jen

burs-jmb/jj

Artikulli paraprakA do të zgjasë inflacioni i lartë global?
Artikulli tjetërGreqia thirrje BE-së të mbrojë konsumatorët nga rritja e çmimit të gazit