Çmimet e naftës në botë në nivelin më të ulët që nga dhjetori i 2021-së

Çmimet e naftës ranë në nivelin e tyre më të ulët që nga dhjetori 2021, pasi një valë trazirash në Kinë goditi oreksin e investitorëve për asete me rrezik dhe errësoi perspektivën për kërkesën për energji, duke shtuar stresin në një treg tashmë të paqëndrueshëm global të naftës së papërpunuar.

Sipas të dhënave të Oil Price, Brent, nafta referencë ndërkombëtare, ra me 2.53 dollarë ose 3.03 për qind në baza ditore në 81.10 dollarë për fuçi

Nafta e papërpunuar amerikane WTI ra 2.25 dollarë ose 2.95 për qind në 74.03 dollarë për fuçi.

Tërheqja e re e çmimeve të naftës vjen pas javësh rëniesh të shkaktuara nga shenjat e një ngadalësimi ekonomik në Kinë dhe vendimi i Bashkimit Evropian për të kufizuar çmimin e naftës së papërpunuar ruse, i cili duket se ka ndikim minimal në tregti.

Spekulatorët kanë reduktuar ndjeshëm investimet në naftë, duke postuar uljen e gjashtë më të madhe në pozicionet e gjata neto në naftën bruto Brent javën e kaluar.

Në ditët në vijim, tregu ka të ngjarë të përjetojë më shumë luhatshmëri çmimesh në pritje të takimit të OPEC+ për nivelin e ardhshëm të prodhimit.

Artikulli paraprakKriza e shëndetit mendor në Europë: Cili vend përdorë më shumë ilaçe kundër depresionit?
Artikulli tjetërShoqata e Dhomave Gjermane të Industrisë: Gjermania duhet të lehtësojë ligjet për punëtorët e kualifikuar

Comments are closed.