Çmime të larta dhe rritje e dobët ekonomike. Europa goditet nga lufta dhe pandemia

Ekonomia evropiane u ngadalësua në tre muajt e parë të vitit për shkak të një kombinimi të inflacionit në rritje dhe pasojave nga lufta në Ukrainë.Të dhënat paraprake të tremujorit të parë të publikuara të premten treguan se PBB-ja u rrit me 0.2% në 19 vendet që përdorin euron, gjatë tremujorit të mëparshëm. Kjo ishte më e dobët se rritja prej 0.3% e regjistruar në tre muajt e fundit të 2021.

Ndërkohë, inflacioni i çmimeve të konsumit u rrit në 7.5% në prill – më i larti që kur Bashkimi Evropian filloi të mbante të dhëna 25 vjet më parë. Rritja e kostove për energjinë dhe ushqimin – e nxitur nga trazirat në Ukrainë dhe sanksionet perëndimore ndaj Rusisë – ishin faktorët kryesorë.

Gjermania, ekonomia më e madhe e rajonit, raportoi rritje të PBB-së prej 0.2%. Ky ishte një përmirësim i tkurrjes së parë në tremujorin e katërt të 2021. Por ritmi i aktivitetit ka të ngjarë të ngadalësohet drejt fundit të periudhës janar-mars pas pushtimit rus të Ukrainës më 24 shkurt.

Qeveria gjermane të mërkurën uli parashikimin e saj të rritjes për këtë vit në 2.2% dhe ka paralajmëruar për një recesion nëse furnizimi rus me gaz ndërpritet.

Përveç Gjermanisë, edhe pjesa më e madhe e Evropës, po përballet tani me stagflacion – kombinimi makth i inflacionit të lartë dhe rritjes së dobët ekonomike. Franca është tashmë në këtë pikë.

Ekonomia e dytë më e madhe e Evropës ngeci në tremujorin e parë, me PBB-në që u ul dhe inflacioni arriti një rekord të ri. Italia doli edhe më keq. Ekonomia e saj u tkurr me 0.2% në tremujorin e parë. /CNN/

Artikulli paraprakProfesionet në distancë më të kërkuara në Europë
Artikulli tjetërE padëgjuar: Kredi për…Bajram!