Britania “mes dallgëve”. Ministri i ri i financave anulon taksat e reja pas presionit publik

Ministri i ri i financave i Britanisë  Jeremy Hunt ka anuluar pothuajse të gjitha masat e shpallura në planin e rritjes ekonomike të tre javëve më parë . Ai tha se kjo lëvizje është një përpjekje për të qetësuar tregjet e trazuara.

Deklarata e Jeremy Hunt, i cili u emërua Kancelar i Thesarit të premten, përfaqëson një përmbysje të plotë të “mini-buxhetit” të diskutueshëm të Liz Truss që shkaktoi trazira ekonomike dhe politike.

Ai vjen mes raporteve për një revoltë në rritje midis deputetëve konservatorë në pushtet kundër kryeministres, e cila në 6 javë si kryeministre ka shkuar nga triumfi në krizë.

Pozicioni i saj vihet gjithnjë e më shumë në dyshim, pasi pikat qendrore të programit të saj kanë rënë dhe autoriteti i saj mbi qeverinë dhe mbështetësit e saj është copëtuar.

Të dielën, Hunt dhe Truss mbajtën një takim krize në rezidencën e saj në vend për të përgatitur një plan të ri buxhetor. Duke mbrojtur drejtimin e ri të qeverisë, ai pranoi gabimet e paraardhësit të tij dhe paralajmëroi për “vendime të vështira” që do të vijnë./ Euronews

Artikulli paraprakKESCO lanson kalkulatorin për llogaritjen e subvencionit të qeverisë për tarifat e energjisë elektrike (të datës 08 shkurt 2022)
Artikulli tjetërOpsioni “Ndrysho” në WhatsApp mbërrin në fazën e testimit