Bota po përballet nën kërcënimin e një krize ushqimore

Një krizë ushqimore po afron në të gjithë botën për shkak të përçarjes në zinxhirët e furnizimit mes pandemisë COVID-19, shiut dhe thatësirave, viruseve që infektojnë bagëtinë dhe një dollari të dobësuar.

Përgjithësisht nuk ka mungesë të ushqimit në botë, por kostoja e ushqimit po rritet.

Sipas Kombeve të Bashkuara, në muajin gusht 2020, çmimet e ushqimeve u rritën për muajin e tretë radhazi dhe arritën nivelin e tyre më të lartë që nga muaji shkurt.

Sipas Byrosë së Statistikave të Kinës, çmimet e ushqimeve në PRC në gusht u rritën me më shumë se 11 përqind krahasuar me gushtin e vitit të kaluar.

Shkak ishte moti i nxehtë dhe me shi, çmimet për perime në Kinë u rritën më 6.4 për qind, ndërsa kostoja e vezëve u rrit me 11.3 për qind.

Një goditje tjetër për sigurinë ushqimore të shumë vendeve ishte ndërprerja e zinxhirëve të furnizimit gjatë pandemisë COVID-19. Fermerët dhe bizneset e vogla kanë pësuar humbje për shkak të pamundësisë për të shitur mallra që prishen.

Përveç kësaj, COVID-19 ka goditur furnizimet e plehrave dhe farërave, si dhe ka kufizuar fluksin e fuqisë punëtore sezonale që siguron të korrat në kohë.

Një kërcënim tjetër për sigurinë ushqimore ishte situata e dollarit në vitin 2020. Kostoja e lëndëve të para për prodhimin e ushqimit përcaktohet zakonisht në dollarë në mënyrë që çmimet të rriten ndërsa dobësohen.

Në fillim të shtatorit, u raportua se dollari ra 11 për qind nga kulmi i tij në vitin 2020. Ekspertët presin që monedha amerikane të zhytet me më shumë se një të tretën kundrejt euros gjatë vitit 2021 dhe të arrijë një nivel që nuk është parë më shumë se një dekadë. /Telegrafi/

Artikulli paraprakONE TELECOMMUNICATIONS PARAQITET ZYRTARISHT
Artikulli tjetërA jemi të varur nga nga teknologjia? Bëni këtë provë