BE vendos një gjobë prej 390 milionë euro ndaj kompanisë META

Gjiganti i rrjeteve sociale Meta pësoi një humbje të madhe ligjore të mërkurën, e cila mund të çojë në pezullimin e reklamave për Facebook dhe Instagram, pasi autoritetet evropiane zbuluan se përmes rregulloreve të veçanta detyronin njerëzit të pranonin reklama të personalizuara.

Sipas vendimit të gjykatës, gjoba i imponuar kompanisë arrin në 390 milionë euro. Përveç kësaj, ka mundësi që Meta të detyrohet të bëjë ndryshime të kushtueshme.

Vendimi shihet si një nga më të rëndësishmit që kur BE miratoi legjislacionin që synon të kufizojë aksesin e Facebook dhe kompanive të tjera në mbledhjen e informacionit personal. Ligji hyri në fuqi në vitin 2018. /abcnews.al

Artikulli paraprakKroatët, të pakënaqur me euron
Artikulli tjetërKur pritet të hyjë në fuqi Ligji i Pagave dhe cilët janë koeficientët?