ASK publikon statistikat, rriten çmimet e disa produkteve në Kosovë

Agjencia e Statistikave të Kosovës ka publikuar statistika për çmimet mesatare mujore për disa prodhime bujqësore, për periudhën korrik-shtator, shkruan Gazeta Sinjali.

Nga statistikat e publikuara, shihet se që nga muaji korrik deri në shtator, çmimi i disa produkteve është rritur.

Çmimi i grurit për një kilogram ishte 18 cent në muajin korrik, pastaj në shtator është bërë 21 cent.

Kurse komplet 30 copë i vezëve në korrik ishte 2 euro, kurse në shtator është 2 euro e 10 cent.

Rritje të çmimit kanë pësuar edhe kilogrami i patateve dhe lakërat. Në korrik çmimi i një kilogramë patate ishte 31 cent, kurse në shtator është bërë 33 cent, ndërsa i lakrës në korrik ishte 16 cent, kurse në shtator është rritur për 8 cent.

Sado që janë të vogla këto lëvizje të çmimeve, ndikojnë në xhepin e qytetarëve, sidomos në këtë kohë të pandemisë./sinjali/

Artikulli paraprak4 rregulla për një interviste pune të suksesshme
Artikulli tjetërSërish ka rënie të inputeve bujqësore