Amazon do të pushojë nga puna 18 mijë punëtorë, shumica përfshijnë vendet e Evropës

Amazon planifikon të shkurtojë më shumë se 18 mijë vende pune, numri më i madh në historinë e kompanisë.

Gjiganti amerikan i shitjeve online që ka të punësuar 1.5 milionë njerëz në mbarë botën, nuk ka specifikuar se në cilin vend do të janë këto shkurtime, por tha se ato do të përfshinin Evropën.

Shumica e largimeve do të vijnë nga dyqanet e saj duke përfshirë Amazon Fresh and Go dhe divizionin e burimeve njerëzore.

“Ne nuk i marrim lehtë këto vendime ose nuk i nënvlerësojmë se sa ato mund të ndikojnë në jetën e atyre që janë prekur”, tha Andy Jassy në një letër dërguar personelit, përcjell Telegrafi.

Ai tha se njoftimi ishte sjellë për shkak të një prej punëtorëve të firmës që kishte nxjerrë në publik informatat për largime.

Reklama

“Kompanitë që zgjasin një kohë të gjatë kalojnë nëpër faza të ndryshme. Ato nuk janë në modalitetin e zgjerimit të njerëzve të rëndë çdo vit”, shtoi ai.

Amazon është firma më e fundit e madhe e teknologjisë që tregon se do të ketë pushime të mëdha nga puna pasi kriza ekonomike ka bërë që klientët të reduktojnë shpenzimet.

Punëtorët e prekur nga këto shkurtime pritet të njoftohen deri më 18 janar.

Lëvizja vjen pasi gjiganti i teknologjisë tha vitin e kaluar se do të reduktonte numrin e punonjësve pa theksuar saktë numrin e tyre. /Telegrafi/

Artikulli paraprakMe ‘besa besë’ po tentohet të bojkotohet gjithçka që mbanë shifrën ‘860’
Artikulli tjetërKroatët, të pakënaqur me euron