Aksionet evropiane dhe amerikane përfundojnë tremujorin e tretë me një goditje të fortë

Tregjet evropiane dhe amerikane të aksioneve u ulën të enjten, pasi Britania i dha fund një skeme të mbështetjes së vendeve të punës pandemike, investitorët gjermanë tretën të dhënat zhgënjyese ekonomike së bashku me pasigurinë paszgjedhore dhe Wall Street përfundoi tregtimin e tremujorit të tretë me një shitje.

Tre indekset kryesore amerikane përfunduan më poshtë në seancën e ditës pasi investitorët u fikën nga mjeshtëria e vazhdueshme në Uashington dhe zvarritja e qartë e rimëkëmbjes ekonomike të postuar nga varianti Delta i Covid-19. Për tremujorin, vetëm S&P 500 fitoi me një rritje 0.2 përqind, ndërsa Dow dhe Nasdaq ranë në mënyrë modeste.

Pak para se të mbylleshin tregjet, Kongresi arriti të shmangë mbylljen e qeverisë, pasi Dhoma e Përfaqësuesve dhe Senati miratuan një projekt -ligj për të financuar qeverinë disa orë para afatit të tij.

Por dallimet në lidhje me ngritjen e tavanit të borxhit dhe infrastrukturën gjithëpërfshirëse të Presidentit Joe Biden dhe axhendën e shpenzimeve sociale mbeten të pazgjidhura.

“Ka shumë gjëra që ende duhet të përpunohen,” tha Tom Cahill, një strateg portofoli në Ventura Wealth Management, i cili tha se grupi i të panjohurave “është padyshim që po rëndon në treg.”

Aksionet e Londrës përparuan me frikë herët në sesionin e tyre dhe më pas u mbyllën pak më poshtë pasi Britania shënoi fundin e programit të saj të pushimit dhe investitorët hodhën poshtë lajmet se ekonomia u rimëkëmb më shumë sesa pritej në tremujorin e dytë.

Frankfurti dhe Parisi gjithashtu ranë prapa, duke humbur përkatësisht 0.7 përqind dhe 0.6 përqind.

“Ka qenë një javë e çuditshme deri më tani dhe që mund të ushqehet me mungesën e drejtimit që po shohim në tregjet e kapitalit sot,” vuri në dukje analisti i Oanda Craig Erlam.

Çmimet e naftës ishin më të larta për shqetësimet e furnizimit dhe dollari u stabilizua pasi u rrit një ditë më parë me shpresën e një politike më të rreptë monetare amerikane.

Investitorët mbeten të shqetësuar për rritjen e inflacionit, krizën e borxhit në zhvilluesin kinez të pasurive të patundshme Evergrande dhe krizën e vazhdueshme të furnizimit global.

Dhe pastaj është çështja e rritjes së tavanit të borxhit amerikan.

Republikanët kanë bllokuar lëvizjet e demokratëve për të hequr kufirin e huamarrjes dhe Sekretarja e Thesarit Janet Yellen ka paralajmëruar se qeveria amerikane do të mbarojë paratë e gatshme për të përmbushur detyrimet e saj deri më 18 tetor, kështu që gara është duke vazhduar për të shmangur atë që shumë thonë se mund të jetë një parazgjedhje katastrofike.

Vëzhguesit thonë se ndërsa grindja është thjesht përplasje politike, fakti që afati është kaq afër po bën valë në katet e tregtisë.

– Ndjenja e ulur –

Të dhënat e qeverisë të lëshuara para hapjes së Wall Street treguan se kërkesat e papunësisë amerikane rriten për javën e tretë me radhë, megjithëse rritjet duket se ishin moderuese dhe ato nuk ishin askund afër niveleve të tyre më herët në pandemi.

Prodhimi i makinave në Mbretërinë e Bashkuar ra në 27 për qind në gusht nga një vit më parë, pjesërisht për shkak të furnizimit të ngushtë të gjysmëpërçuesve, treguan të dhënat e industrisë.

Ashpërsia e çështjes së furnizimit u ilustrua nga njoftimi i prodhuesit të makinave Opel të enjten se do të mbyllë një nga fabrikat e saj deri në fillim të vitit 2022 për shkak të mungesës globale të mikroçipit që ka frenuar prodhimin.

Ndjenja gjermane mbetet e frikësuar se bisedimet për formimin e një qeverie do të jenë të gjata dhe të zgjatura pasi konservatorët e kancelares Angela Merkel humbën ndaj socialdemokratëve.

Në Azi, ndjenja u zbeh nga lajmet se aktiviteti i fabrikës së Kinës u tkurr në shtator për herë të parë që nga shkurti 2020 pasi vendi përballet me një krizë energjie që shkaktoi ndërprerje të energjisë.

– Shifrat kryesore rreth vitit 2035 GMT –

New York – Dow: Poshtë 1.6 për qind në 33,843.92 (mbyllur)

Nju Jork – S&P 500: Poshtë 1.2 përqind në 4,307.54 (mbyllur)

New York – Nasdaq: Poshtë 0.4 për qind në 14.448.58 (mbyllur)

Londër – FTSE 100: Poshtë 0.3 për qind në 7,086.42 (mbyllur)

Frankfurt – DAX: Poshtë 0.7 për qind në 15,260.69 (mbyllur)

Paris – CAC 40: Poshtë 0.6 për qind në 6,520.01 (mbyllur)

EURO STOXX 50: Poshtë 0.8 për qind në 4,048.08 (mbyllur)

Tokio – Nikkei 225: Poshtë 0.3 për qind në 29,452.66 (mbyllur)

Hong Kong – Indeksi Hang Seng: Poshtë 0.4 për qind në 24,575.64 (mbyllur)

Shanghai – Composite: UP 0.9 për qind në 3.568.17 (mbyllur)

Euro/dollar: Poshtë në 1.1575 dollarë nga 1.1598 dollarë në 2100 GMT të Mërkurën

Paund/dollar: UP në 1.3471 dollarë nga 1.3427 dollarë

Euro/paund: Poshtë në 85.91 pence nga 86.38 pence

Dollar/jen: Poshtë në 111.24 jen nga 111.96 jen

Brenti i Detit të Veriut Brent: Poshtë 0.2 për qind në 78.51 dollarë për fuçi

West Texas Intermediate: UP 0.2 për qind në 74.98 dollarë për fuçi

burs-spm/cw/cs/bgs

Artikulli paraprakTregjet aziatike ndjekin rënien e Wall St në borxh, normat shqetësohen
Artikulli tjetërBorxhi publik i Gjermanisë rritet mbi 2.2 trilionë euro