Tregjet aziatike ndjekin rënien e Wall St në borxh, normat shqetësohen

Tregjet aziatike u mbytën të Premten pasi investitorët gjurmuan një tjetër shitje të madhe në Wall Street, të shqetësuar për perspektivën e kostove më të larta të huamarrjes, një dështim i mundshëm i borxhit amerikan dhe shenjat që rimëkëmbja globale po ngadalësohet.

Ndërsa tremujori i katërt në përgjithësi konsiderohet një periudhë e fortë për tregtarët, ai ka filluar në të njëjtën mënyrë si përfundoi ai i mëparshmi, me pasigurinë që zëvendësoi optimizmin se më e keqja e pandemisë ka mbaruar.

Lajmet se ligjvënësit amerikanë kishin miratuar më në fund legjislacionin për të shmangur një mbyllje të kushtueshme të qeverisë, nuk ndihmoi shumë në zbutjen e shqetësimeve për faktin se ata nuk janë në gjendje të bien dakord për një marrëveshje për të rritur kufirin e borxhit.

Zyrtarët e lartë përfshirë Sekretaren e Thesarit Janet Yellen dhe shefin e Rezervës Federale Jerome Powell kanë paralajmëruar se dështimi për ta bërë këtë para se të mbarojnë paratë e gatshme në mes të tetorit do ta lërë vendin të paaftë për të paguar faturat dhe mospagimin, duke çuar në një katastrofë ekonomike.

Në të njëjtën kohë, demokratët vazhdojnë të grinden mes tyre për infrastrukturën multi-trilionë dollarëshe të Joe Biden dhe faturat e shpenzimeve shoqërore, të cilat do të përballen ende me një kalim të vështirë përmes Kongresit.

Investitorët po përgatiten gjithashtu që Fed të fillojë të zvogëlojë programin e saj masiv të blerjes së bonove para fundit të vitit.

Lëvizja do t’i japë fund mbështetjes masive financiare të vendosur në fillim të pandemisë, e cila ka qenë një shtytës kryesor i rimëkëmbjes ekonomike dhe kapitalit global. Vëzhguesit po spekulojnë se një rritje e normave të interesit mund të vijë para fundit të vitit 2023.

Shtrëngimi monetar i bankës – i cili po pasqyrohet në ekonomitë e tjera – vjen ndërsa duket se do të zbusë një rritje të mprehtë të inflacionit të nxitur nga rihapja në mbarë botën, ngushticat e zinxhirit të furnizimit dhe rritja e çmimeve të mallrave.

Të tre indekset kryesore në Wall Street përfunduan në të kuqe të enjten, me S&P që ra më shumë se katër përqind në shtator.

Dhe Azia ndoqi shembullin.

Tokio ra më shumë se dy për qind ndërsa investitorët hoqën sondazhin e monitoruar nga afër të biznesit Tankan, duke treguar se besimi në mesin e prodhuesve kryesorë japonezë ishte përmirësuar për tremujorin e pestë radhazi.

Sidnei humbi më shumë se dy përqind pavarësisht lajmeve se Australia do të fillojë të rihapë kufijtë e saj në Nëntor pas 18 muaj kufizimesh.

Seuli, Singapori, Taipei, Mumbai, Manila dhe Xhakarta gjithashtu ranë, megjithëse Wellington ishte i sheshtë.

Tregjet Hong Kong dhe kontinentale kineze u mbyllën për pushime.

Një sy i kujdesshëm po mbahej mbi Kinën pasi titani i trazuar i pronës Evergrande ishte në prag duke i detyruar më shumë se 300 miliardë dollarë, me shpresën se autoritetet-të cilët deri më tani kanë heshtur kryesisht për krizën-mund të komentojnë gjatë një pushimi njëjavor.

Goditja e Pekinit ndaj një sërë industrive përfshirë firmat e teknologjisë gjithashtu vazhdoi të ngatërrojë nervat.

“Fjala e urtë e vjetër, tregu ngjitet në një mur shqetësimi, nuk është i humbur për ne,” tha Tom Mantione, në UBS Private Wealth Management.

“Shqetësimet për Kinën, pandeminë, tavanin e borxhit dhe legjislacionin tatimor (amerikan) po rëndojnë mbi investitorët tani, por është e rëndësishme të kuptohet se cilat çështje mund të krijojnë ndryshime strukturore dhe cilat krijojnë paqëndrueshmëri afatshkurtër nga të cilat investitorët mund të përfitojnë. ”

– Shifrat kryesore rreth 0610 GMT –

Tokio – Nikkei 225: Poshtë 2.3 përqind në 0615 GMT (mbylle)

Hong Kong – Indeksi Hang Seng: Mbyllur për pushime

Shanghai – Composite: Mbyllur për pushime

Dollar/jen: Poshtë në 111.21 jen nga 111.24 jen në 2035 GMT

Euro/dollar: UP në 1.1577 dollarë nga 1.1575 dollarë

Paund/dollar: Poshtë në 1.3452 dollarë nga 1.3471 dollarë

Euro/paund: UP në 86.06 pence nga 85.91 pence

West Texas Intermediate: Poshtë 0.2 për qind në 74.87 dollarë për fuçi

Brenti i Detit të Veriut Brent: Poshtë 0.2 për qind në 78.18 dollarë për fuçi

New York – Dow: Poshtë 1.6 për qind në 33,843.92 (mbyllur)

Londër – FTSE 100: Poshtë 0.3 për qind në 7,086.42 (mbyllur)

-Bloomberg News kontribuoi në këtë histori-/ RTL

Artikulli paraprakBlackRock u përgjigjet kritikave të George Soros për investimet në Kinë
Artikulli tjetërAksionet evropiane dhe amerikane përfundojnë tremujorin e tretë me një goditje të fortë