A do të jetë dollari amerikan humbësi më i madh i vitit 2021?

Dollari amerikan po humb pikë kundrejt monedhave të tjera dhe Wall Street nuk pret që ajo të ndryshojë së shpejti

Dollari është dobësuar me gati 12 për qind ndaj shumë monedhave të vendeve të fuqishme botërore, prej se ka arritur kulmin në muajin mars.

Javën e kaluar, ajo arriti nivelin më të ulët që nga prilli i vitit 2018. Herën e fundit kur dollari ishte në pikën më të ulët, si ky kishte qenë viti 2017.

Rënia mund të shpjegohet nga disa faktorë, thonë ekspertët e ekonomisë.

Besimi në rimëkëmbjen botëtore: Kur Shtetet e Bashkuara dhe ekonomia botërore po performojnë fuqishëm, dollari – një valutë e sigurt – ka tendencë të dobësohet.

Tani për tani, pavarësisht rritjes së infeksioneve me COVID-19 në shumë pjesë të botës, investitorët po vendosin besimin e tyre në ardhjen e afërt të vaksinave të sigurta dhe efektive, të cilat ata parashikojnë se do të krijojnë një bum aktiviteti deri në mes të vitit 2021.

Politika e bankës qendrore: Rezerva Federale e ka bërë të qartë se do të mbajë normat e interesit të ulëta dhe do të vazhdojë mos të shtyp para për aq kohë sa është e nevojshme për të stimuluar ekonominë e SHBA-së. Kjo sjell ulje të besimit në trajektoren e rimëkëmbjes, duke ushqyer të ashtuquajturat pritje “reflacioni”.

Po ashtu, po dërgon investitorë diku tjetër në kërkim të kthimit, e cila ka goditur kërkesën e dollarit në një kohë të furnizimit të lartë.

Epoka e ardhshme e Bidenit: “Tarifat kanë kontribuar në një dollar më të fortë në vitet e fundit”, kështu thotë Mark Haefele, zyrtari kryesor i investimeve i UBS Global Wealth Management.

Dënimet në eksportet nga vendet si Kina ngritën tensione gjeo-politike, duke i dërguar investitorët të përpiqen për bastet e sigurta.

Presidenti i zgjedhur, Joe Biden pritet të mbështetet më shumë në mjetet e tjera. Kjo është një gjë pozitive për rritjen botërore dhe negative për dollarin.

“Një dollar i zhvlerësuar nuk është domosdoshmërisht një gjë e keqe. Në fakt, mund të jetë një ndihmë për rimëkëmbjen”, tha Ned Rumpeltin, shefi i strategjisë në TD Securities.

Kur pjesa e parë është e dobët, ndihmon në ngritjen e kërkesës për eksportet e SHBA-së. Kjo gjithashtu lehtëson kushtet financiare, duke ndihmuar tregjet në zhvillim që mbajnë borxhin e shprehur në dollarë dhe rrit kërkesën për mallra, meqenëse produkte si nafta e papërpunuar janë relativisht më të lira për blerësit e huaj.

Një efekt tjetër: Monedhat e tjera si euro janë vlerësuar me shpejtësi pjesërisht për shkak të rënies së dollarit. Kjo është diçka që bankat qendrore do të duhet të monitorojnë si një burim potencial i paqëndrueshmërisë.

Me rritjen e euros, përafërsisht 10 për qind ndaj dollarit amerikan që nga fillimi i muajit prill, pyetjet po rriten nëse Banka Qendrore Evropiane, e cila mblidhet këtë javë, do të përpiqet të ndërhyjë.

Deutsche Bank parashikon që euro do të rritet nga 1.21 dollarë në 1.30 dollarë deri në fund të vitit 2021.

Por, George Saravelos, një analist i Deutsche Bank, kohët e fundit u tha klientëve se BQE-ja nuk ka çka të bëjë më shumë se kaq.

“Kjo është një veprim i dobësuar i dollarit me bazë të gjerë i nxitur nga ri-çmimi botëror i reflacionit”, tha Saravelos.

Rimëkëmbja e tregut të punës në SHBA rrezikon të ngecë, ndërsa intensifikohet pandemia COVID-19.

Shtetet e Bashkuara shtuan vetëm 245 mijë vende pune në muajin nëntor, ritmi më i dobët i punësimit që nga muaji prill. Kjo shënon një ngadalësim të mprehtë nga 610 mijë vende të punës të shtuara në muajin tetor.

“Raporti i zymtë i vendeve të punës të së premtes ngre frikën se Shtetet e Bashkuara do të fillojnë të humbin vende të punës çdo muaj para se vaksinat të jenë gjerësisht të disponueshme”, thotë Matt Egan, gazetar në CNN.

//

“Ekonomia do të përkeqësohet para se të përmirësohet. Numri i njerëzve të punësuar mund të bjerë lehtësisht në muajin dhjetor dhe në muajin janar”, tha Jason Furman, këshilltar ekonomik i ish-presidentit Barack Obama.

Megjithëse ekonomistët nuk presin largime masive të punëtorëve si gjatë pranverës, çdo përçarje e mëtejshme në tregun e punës do të ishte shkak për shqetësim duke pasur parasysh se Shtetet e Bashkuara ende janë në shifrat prej 10 milionë vende pune të humbura që nga muaji shkurt i këtij viti.

“Vaksina do të ndihmojë ekonominë shumë në vitin 2021, por ne kemi ende një rrugë të gjatë dhe të vështirë për të bërë – me më shumë sfida para se të fillojnë përmirësimet”, tha Furman.

Humbja e shpejtë e vrullit në ekonomi rrit presionin mbi Washingtonin për të arritur një marrëveshje mbi një raund tjetër të shpenzimeve stimuluese.

Një marrëveshje u ka shmangur ligjvënësve për muaj me radhë, por një paketë dypjesëshe prej 908 miliardë dollarësh e zbuluar javën e kaluar ka ndihmuar në rinisjen e diskutimeve.

“Raporti [i Punës së Nëntorit] u bën thirrje ligjvënësve të veprojnë në masa shtesë stimuluese fiskale në mënyrë që të kapërcejnë hendekun e prodhimit në ekonomi derisa të vendoset një vaksinë. Sa më gjatë që zgjasin, aq më i gjerë mund të bëhet hendeku”, tha Charlie Ripley, strateg i lartë i investimeve për Allianz Investment Management. /Telegrafi/

Artikulli paraprakGoogle publikon klasifikimin “Year in Search” për vitin 2020
Artikulli tjetërRënie e inflacionit edhe në muajin nëntor