ZVICRA ME EKONOMINË MË TË QËNDRUESHME NË BOTË

Zvicra është goditur rëndë nga pandemia COVID-19, por ekonomia e vendit mbetet më e forta në botë, përfundon një studim i ri.

Sipas hulumtimit nga Swiss Re, edhe pse kriza shëndetësore zhyti aktivitetin ekonomik të Zvicrës në një rënie “historike” prej 8.2 për qind në tremujorin e dytë të këtij viti, vendi ende mburret me ekonominë më të qëndrueshme të botës.

Ky është viti i tretë me radhë që zviceranët kryesojnë renditjen botërore, “duke reflektuar forcën e tyre gjithëpërfshirëse ekonomike ndaj krizave të ardhshme”.

Vendi mori vlerësimet më të larta për të gjitha kriteret e kërkimit, duke përfshirë politikën e tij monetare, ekonominë me karbon të ulët, efikasitetin e tregut të punës dhe kapitalin njerëzor.

Kanadaja, Finlanda dhe Shtetet e Bashkuara morën vendin e dytë, të tretë dhe të katërt. Norvegjia, Britania e Madhe, Holanda, Suedia, Danimarka dhe Gjermania janë në dhjetëshen e parë, përcjell Albinfo.

Raporti vjen vetëm disa ditë pasi shifrat nga Sekretariati Shtetëror për Çështjet Ekonomike (SECO) treguan se në tremujorin e dytë të këtij viti, Prodhimi i Brendshëm Bruto i Zvicrës pësoi “rënien më të madhe që kur filluan regjistrimet e të dhënave tremujore më 1980”.

Sidoqoftë, me gjithë rënien, SECO theksoi se në Zvicër, e cila ka parë mbi 1.700 vdekje dhe më shumë se 40 mijë raste, “rënia e PBB-së mbeti e kufizuar në një krahasim ndërkombëtar”.

Gjatë tremujorit të dytë, Zvicra pa prodhim nëntë për qind, me rritje në industrinë e konsiderueshme farmaceutike të vendit duke parandaluar një rënie më të madhe.

Eksportet e mallrave, duke përjashtuar metalet e çmuara dhe sendet e tjera me vlerë, ranë 9.4 për qind.

Ndërsa shumë nga industritë e Zvicrës, të tilla si prodhimi i orëve, përjetuan një rënie këtë vit, të tjerët, si eksportet e armëve, u dyfishuan në gjysmën e parë të vitit 2020. /Telegrafi/

Artikulli paraprakEkonomia në Itali tkurret për 12,8 për qind në tremujorin e dytë
Artikulli tjetërBB NDALON RAPORTIN VJETOR TË BIZNESIT