Xiaomi: Ura thelbësore e Turqisë që lidh Evropën, Afrikën, Lindjen e Mesme

 

Pasi hapi një fabrikë të re prej 30 milion dollarësh në Stamboll, prodhuesi kinez i telefonave celularë vlerëson forcën punëtore “energjike” turke

Turqia është një urë thelbësore në rajon, pasi lidh Evropën, Afrikën dhe Lindjen e Mesme, tha një zyrtar nga prodhuesi kinez i smartphone Xiaomi, duke cituar fabrikën e saj të re miliona dollarësh në Stamboll.

“Turqia është një vend kyç për planin tonë të zgjerimit global. It’sshtë gjithmonë një treg me përparësi të lartë për Xiaomi në strategjinë globale,” i tha Agjencisë Anadolu Cindy Chang, menaxheri i marketingut të kompanisë për Lindjen e Mesme.

Duke prekur fabrikën e re të firmës në Stamboll, qendra tregtare dhe e biznesit e vendit, ajo tha në fazën e parë që synon të përmbushë kërkesën e brendshme dhe më vonë mund të eksportojë disa nga produktet e saj.

Më parë këtë javë Xiaomi, me partnerin e saj Salcomp, hapi një fabrikë prej 30 milion dollarësh në Stamboll.

Salcomp është një gjigand i furnizimit me bazë në Finlandë, veçanërisht në tregun e celularëve.

Fabrika e 14,000 metra katrorë (150,700 metra katrorë) fabrika, me 2,000 punëtorë, ka kapacitetin për të hapur 5 milion telefona inteligjentë në vit.

Trajnim për prodhimin e teknologjisë së lartë

Chang tha se fabrika do të prodhojë smartphone të Xiaomi Redmi – linja e saj më e popullarizuar – dhe më pas do të diversifikojë gamën e produkteve të saj.

Ajo gjithashtu tha se fabrika do të punësojë si një forcë pune me jakë blu dhe jakë të bardhë, duke krijuar mundësi të reja pune në Turqi.

Prioriteti i parë është trajnimi i fuqisë punëtore në aftësitë thelbësore për teknologjinë e telefonit celular, shtoi ajo.

Chang vlerësoi gjithashtu fuqinë punëtore turke, duke thënë se ata janë shumë të hapur ndaj teknologjive të reja dhe të gatshëm të përqafojnë tendenca të ndryshme.

“Populli turk është shumë energjik dhe i hapur për të provuar gjëra të reja,” tha ajo.

Qendër e teknologjisë turke

Xiaomi gjithashtu planifikon të hapë më shumë se 100 dyqane me pakicë në Turqi këtë vit.

Turqia është gjithnjë e më shumë një qendër për firmat e teknologjisë së lartë. Kohët e fundit, Oppo, një tjetër gjigand kinez i celularëve, hapi një fabrikë në vend.

Firma kineze e teknologjisë Huawei gjithashtu ka një qendër të madhe kërkimi dhe zhvillimi në Turqi.

Artikulli paraprakDogana mbledh 34 milionë euro më shumë
Artikulli tjetërSHBA: Biden revokon sanksionet e Trump ndaj zyrtarëve të ICC