SHBA: Biden revokon sanksionet e Trump ndaj zyrtarëve të ICC

– Masat nga administrata e mëparshme janë të papërshtatshme, joefektive, thotë Departamenti i Shtetit

Presidenti i SHBA Joe Biden të Premten revokoi një urdhër ekzekutiv nga paraardhësi i tij, Donald Trump dhe i dha fund sanksioneve dhe kufizimeve të vizave ndaj personelit nga Gjykata Penale Ndërkombëtare (ICC).

Sanksionet e vendosura nga administrata e mëparshme ndaj Prokurorit të ICC Fatou Bensouda dhe Phakiso Mochochoko, Shefi i Divizionit të Juridiksionit, Komplementaritetit dhe Bashkëpunimit të Zyrës së Prokurorit, janë hequr, sipas Departamentit të Shtetit.

“Këto vendime pasqyrojnë vlerësimin tonë se masat e miratuara ishin të papërshtatshme dhe joefektive,” tha ajo në një deklaratë.

Administrata e Biden, megjithatë, tha se vazhdon të mos pajtohet fuqimisht me veprimet e ICC në lidhje me situatat në Afganistan dhe Palestinez.

“Ne mbajmë kundërshtimin tonë të gjatë për përpjekjet e Gjykatës për të vendosur juridiksionin mbi personelin e Palëve jo-Shtete të tilla si Shtetet e Bashkuara dhe Izraeli,” tha ai, duke shtuar se shqetësime të tilla do të adresohen më mirë përmes angazhimit, sesa sanksioneve.

“Mbështetja jonë për sundimin e ligjit, qasja në drejtësi dhe përgjegjësia për mizoritë masive janë interesa të rëndësishëm të sigurisë kombëtare të SHBA që mbrohen dhe përparohen duke u angazhuar me pjesën tjetër të botës për të përmbushur sfidat e sotme dhe të nesërme,” tha ajo. “Ne do të vazhdojmë ta bëjmë këtë përmes marrëdhënieve bashkëpunuese.”

Artikulli paraprakXiaomi: Ura thelbësore e Turqisë që lidh Evropën, Afrikën, Lindjen e Mesme
Artikulli tjetërEni njofton zbulimin e naftës në Shkretëtirën Perëndimore të Egjiptit