WhatsApp teston opisonin e ri. Tashmë mund të dërgoni dhe merrni kriptomonedhave brenda bisedës

WhatsApp ka lançuar një opsion të ri pilot që lejon një “numër të kufizuar” njerëzish në SHBA të dërgojnë dhe të marrin para nga brenda një bisede duke përdorur kriptomonedha.

Ky funksion mundësohet nga Novi, portofoli dixhital i Metës që u lançua si pilot gjashtë javë më parë, me pagesa të bëra duke përdorur Pax Dollars (USDP), një monedhë stabël e lidhur me dollarin amerikan të emetuar nga Paxos.  Lajmi u njoftua nga kreu i ardhshëm i Novi, Stephane Kasriel dhe Will Cathcart i WhatsApp.

Sipas faqes së internetit të Novi, dërgimi i një pagese funksionon njësoj si dërgimi i çdo bashkëngjitjeje tjetër në WhatsApp.  Ju aksesoni funksionin nëpërmjet ikonës së kapëses së letrës në Android ose ikonës + në iOS dhe më pas zgjidhni “Pagesa” nga menyja që shfaqet.  Faqja e internetit e Novi vëren se nuk ka tarifa për dërgimin ose marrjen e parave, nuk ka kufizime për sa shpesh mund të dërgohen pagesat dhe nuk ka tarifa për të mbajtur një bilanc në llogarinë tuaj Novi ose për ta tërhequr atë në llogarinë tuaj bankare.  Pagesat transferohen në çast.

Ky opsion pilot  ishte fillimisht i disponueshëm në SHBA dhe Guatemalë, por WABetaInfo vëren se përdoruesit në Guatemalë nuk do të jenë në gjendje të hyjnë në funksionalitetin e ri të pagesave WhatsApp.  Në vend të kësaj, ata do të duhet të vazhdojnë të përdorin aplikacionin e pavarur Novi. .

Opsioni i ri i ka rrënjët në planet e shumëpërfolura të Facebook (tani Meta) për kriptomonedhën, të cilat u njoftuan zyrtarisht në 2019. Në atë kohë, Facebook planifikoi të zhvillonte dhe lëshonte një kriptomonedhë të quajtur Libra, e cila do të  të jetë i lidhur me një shportë aktivesh me paqëndrueshmëri të ulët dhe jo në një monedhë të caktuar.  Kjo do të integrohej me një portofol dixhital të zhvilluar nga Facebook të quajtur Calibra.  I gjithë sistemi ishte krijuar për të ofruar një mënyrë për të dërguar para në mbarë botën me tarifa më të ulëta se metodat tradicionale.

Këto plane kanë ndryshuar ndjeshëm që atëherë.  Libra është bërë Diem dhe Calibra është bërë Novi.  Ndoshta më e rëndësishmja, Novi ka përfunduar duke lançuar pa kriptomonedhën Diem.  Në vend të kësaj, Pax Dollars janë vepër e një kompanie të veçantë të quajtur Paxos dhe Meta po mbështetet në shkëmbimin e kriptomonedhave Coinbase si partneri i saj i kujdestarisë.

The Verge 

Artikulli paraprakProfesionet që paguhen më së shumti në Kosovë
Artikulli tjetërInflacioni: lajm Turqia, por sa arriti në Gjermani?