Vapa ekstreme po godet njëherësh tre ekonomitë më të mëdha në botë

Vlerësimi se sa katastrofik do të jetë ndryshimi i klimës për ekonominë globale është dëshmuar historikisht sfidues . Por këtë verë, është gjithnjë e më e dukshme se sa kosto po sjell ndryshimi i klimës.

Kushtet ekstreme të të nxehtit dhe thatësirës po godasin Shtetet e Bashkuara, Evropën dhe Kinën, duke goditur ekonominë, kryesisht bizneset, në një kohë kur rritja ekonomike tashmë po ngadalësohet ndjeshëm dhe po shton presionin në rritje mbi çmimet.

Në provincën Sichuan të Kinës, të gjitha fabrikat janë urdhëruar të mbyllen për gjashtë ditë për të ruajtur energjinë. Anijet që transportojnë qymyr dhe kimikate po përpiqen të bëjnë udhëtimet e tyre të zakonshme përgjatë lumit Rhine të Gjermanisë. Dhe njerëzve që jetojnë në Bregun Perëndimor të Amerikës u është kërkuar të përdorin më pak energji elektrike ndërsa temperaturat rriten.

Në vende si Gjermania, ekspertët paralajmërojnë se ka pak përmirësim  në horizont dhe kompanitë po përgatiten për më të keqen.

Në të gjithë botën, lumenjtë si Yangtze, Danubi dhe Kolorado – po thahen, duke penguar lëvizjen e mallrave, duke ngadalësuar sistemet e ujitjes dhe duke e bërë më të vështirë për termocentralet dhe fabrikat.

Në të njëjtën kohë, nxehtësia përvëluese po pengon rrjetet e transportit, tensionon furnizimin me energji elektrike dhe dëmton produktivitetin e punëtorëve.

Kina po përballet me valën e saj më të egër të të nxehtit në gjashtë dekada, me temperatura që kalojnë 40 gradë Celsius në dhjetëra qytete. Disa pjesë të Kalifornisë mund të shohin temperatura deri në 42.7 gradë këtë javë. Në fillim të kësaj vere, temperaturat arritën 40 gradë Celsius në Mbretërinë e Bashkuar për herë të parë ndonjëherë .

Ekonomia globale është tashmë nën presion. Evropa është në rrezik të lartë të një recesioni pasi çmimet e energjisë rriten, të nxitura nga pushtimi rus i Ukrainës. Inflacioni i lartë dhe rritja agresive e normave të interesit nga Rezerva Federale rrezikojnë rritjen në Shtetet e Bashkuara. Kina po përballet me pasojat e bllokimeve të ashpra të koronavirusit dhe një krize të pasurive të paluajtshme.

“Aktualisht, ne jemi në pikën më të vështirë të stabilizimit ekonomik,” tha këtë javë kryeministri kinez Li Keqiang .

Qyteti fqinj i Chongqing, i cili ndodhet në bashkimin e lumenjve Yangtze dhe Jialing, ka urdhëruar gjithashtu fabrikat të pezullojnë funksionimin për një javë deri të mërkurën e ardhshme për të kursyer energjinë elektrike, raportoi media shtetërore The Paper.

Si pasojë, parashikimet për ekonominë e Kinës këtë vit tashmë janë duke u ulur.

Ndërkohë, lumi Rhein i tkurrur i Gjermanisë ka rënë nën një nivel kritik, duke penguar rrjedhën e anijeve. Lumi është një kanal thelbësor për kimikatet dhe drithërat, si dhe mallrat, duke përfshirë qymyrin, i cili është në kërkesë më të madhe ndërsa vendi garon për të mbushur objektet e magazinimit me gaz natyror përpara dimrit. Gjetja e formave alternative të transitit është e vështirë duke pasur parasysh mungesën e fuqisë punëtore.

“Është vetëm një çështje kohe para se fabrikat në industrinë kimike ose të çelikut të mbyllen, vajrat minerale dhe materialet e ndërtimit nuk arrijnë në destinacionin e tyre, ose transportet me vëllim të madh dhe të rëndë nuk mund të kryhen më”, tha Holger Lösch.

Nivelet e ulëta të ujit përgjatë Rhein ulën rreth 0.3 pikë përqindje nga prodhimi ekonomik i Gjermanisë në vitin 2018, sipas Carsten Brzeski, kreu global i makro në ING. Por në atë rast, uji i ulët nuk ishte problem deri në fund të shtatorit. Këtë herë, ai mund të ulë PBB-në me të paktën 0.5 pikë përqindje në gjysmën e dytë të këtij viti, vlerësoi ai.

Ndjenja ekonomike në Gjermani vazhdoi të ulet në gusht, sipas të dhënave të publikuara këtë javë. Brzeski tha se vendit “do t’i duhej një mrekulli ekonomike” për të shmangur rënien në një recesion në muajt e ardhshëm.

Po ashtu, në Perëndimin Amerikan, një thatësirë e jashtëzakonshme po kullon rezervuarët më të mëdhenj të vendit, duke e detyruar qeverinë federale të zbatojë ndërprerje të reja të detyrueshme të ujit. Po ashtu po i detyron fermerët të shkatërrojnë të korrat.

Gati tre të katërtat e fermerëve amerikanë thonë se thatësira e këtij viti po dëmton të korrat e tyre – me humbje të konsiderueshme të të korrave dhe të ardhurave, sipas një sondazhi nga Federata Amerikane e Byrosë së Fermave, një kompani sigurimesh dhe grup lobimi që përfaqëson interesat bujqësore.

Pa investime të konsiderueshme në përmirësimin e infrastrukturës, kostot vetëm do të vazhdojnë të rriten, vuri në dukje Ward i London School of Economics. Dhe ndikimi mund të mos jetë në rritje.

“Ka shenja që këto episode të nxehtësisë nuk po bëhen thjesht pak më intensive dhe të shpeshta me kalimin e kohës. Po ndodh në një mënyrë jo graduale dhe kjo do ta bëjë më të vështirë përshtatjen,” tha Ward./Motilokal

Artikulli paraprak3 mënyra të sigurta për t’u pasuruar gjatë një recesioni – pa qenë nevoja të rrezikoni shumë para
Artikulli tjetër“Gjethja artificiale” që prodhon karburant nga rrezet e diellit