Tregjet aziatike përzihen ndërsa virusi i frikësohet optimizmit të rimëkëmbjes

Tregjet aziatike u përpoqën të enjten pavarësisht një mbyllje tjetër rekord në New York, me investitorët që vëzhgonin variantin e përhapur me shpejtësi të virusit Delta, i cili ka detyruar disa qeveri të rivendosin bllokimet dhe ngritën shqetësime rreth ritmit të rimëkëmbjes ekonomike.

Publikimi i ardhshëm i të dhënave të vendeve të punës në SHBA është gjithashtu në plan, me një kërcim parashikues të punësimit privat që heq shpresat për një lexim të fortë që do të forcojë optimizmin për rritjen në ekonominë më të lartë në botë.

Ndërsa inflacioni pritet të vazhdojë të rritet gjatë muajve të ardhshëm, shqetësimet se Rezerva Federale do të shtrëngojë politikën e saj ultra-të lirshme monetare shumë shpejt ose shumë shpejt janë lehtësuar, me zyrtarët e bankës që thonë se ato do të maten në tonin e tyre.

 

Duke pasur luhatje gjatë tre ditëve të fundit, aksionet e Azisë u përzien në tregtinë e hershme të enjten.

Tokio, Shangai, Sydney, Seoul dhe Wellington ranë, por Singapori, Taipei, Manila dhe Xhakarta dolën.

Kjo erdhi pasi S&P 500 arriti rekordin e saj të pestë radhazi, për të përfunduar gjysmën e parë të vitit më shumë se 14 përqind më të lartë.

Tregtarët amerikanë brohorisnin të dhëna që tregojnë se firmat private shtuan 692,000 vende pune në qershor, një rënie e madhe nga një muaj më parë, por shumë mbi pritjet. Raporti shtoi një numër të fundit të shifrave që tregojnë besimin e fortë të konsumatorit, rritjen e çmimeve të shtëpive dhe fitimet pozitive të korporatave.

Ngjarja kryesore këtë javë vjen të Premten, me lëshimin e listave të pagave qeveritare, të cilat do të japin një pamje më të qartë të progresit ekonomik dhe mund të luajnë një rol në diskutimet e Fed mbi politikën monetare.

– Përgatitja për taper Fed –

Me një vështrim në këtë perspektivë përmirësimi, shefi i Dallas Fed Robert Kaplan tha se ndërsa ai shpresonte që prishja e skemës së saj të blerjes së bonove do të fillonte “së shpejti”, investitorët do të ishin më të përgatitur sesa ishin në 2013, kur një “zemërim i mprehtë” dërgoi dridhje nëpër tregje.

“Unë dua që ajo të dalë në treg dhe mendoj se ky debat që po zhvillojmë në bordin e politikave, disa prej tij publikisht, është i mirë,” i tha ai Bloomberg TV. “Njerëzit janë në njoftim se këto rregullime po vijnë, pyetja e vetme është se kur.”

Dhe shefi i Atlanta Fed, Raphael Bostic tha se rritja ekonomike “ishte rikuperuar plotësisht plotësisht”, por zbutja e papunësisë që është një objektiv kryesor për bankën do të merrte ca kohë.

Ndërsa reagimi global vazhdon të rritet, ekziston një shqetësim në rritje që përhapja e variantit Delta mund ta pengojë atë.

Virusi po sheh thumba të mprehta në të gjithë botën, me Australinë që mbyll katër qytete të mëdha dhe vende të shumta duke vendosur kufizime të ashpra duke përfshirë Afrikën e Jugut, pjesë të Azisë, Amerikën e Jugut dhe Evropën.

“Ajo që ne po shohim për momentin është se tregjet po arrijnë të kuptojnë se ata duhet të ulin rrezikun – probabilitetin e lartë që duhet të them me të vërtetë – që virusi Covid-19 do të jetë me ne për të ardhmen e parashikueshme”, Kyle Rodda, një analist në IG Markets, tha.

Çmimet e naftës zgjatën tubimin e së mërkurës ndërsa OPEC dhe prodhuesit e tjerë kryesorë përgatiten për takimin e tyre mujor më vonë gjatë ditës në të cilën pritet të heqin prodhimin ndërsa kërkesa kalon në prapavijë të rimëkëmbjes ekonomike.

Të dy kontratat kryesore janë ulur në nivelet më të larta shumë-vjeçare në mes të 70 $ dhe disa vëzhgues po parashikojnë një pushim mbi 80 $, me madje 100 $ duke u informuar.

– Shifrat kryesore në 0230 GMT –

Tokyo – Nikkei 225: POSHT 0,5 përqind në 28,640,22 (mbyll)

Shanghai – Përbërja: POSHT 0.4 përqind në 3.589.33

Hong Kong – Indeksi Hang Seng: Mbyllur për pushime

Euro / dollar: POSHT at në 1,1850 dollarë nga 1,1859 dollarë në 2050 GMT

Paund / dollar: POSHT at në 1,3814 $ nga 1,3832 $

Euro / paund: UP me 85.78 denarë nga 85.72 denarë

Dollar / jen: POSHT at në 111,06 jen nga 111,11 jen

West Texas Intermediate: UP 0.4 për qind me 73.75 dollarë për fuçi

Naftë e papërpunuar Brent e Detit të Veriut: UP 0.4 për qind me 74.93 dollarë për fuçi

New York – Dow: UP 0.6 përqind në 34,502.51 (afër)

Londër – FTSE 100: POSHT 0,7 përqind në 7,037,47 (mbyll)

Artikulli paraprakAksionet amerikane hapen më lart ndërsa tregjet presin listat e pagave private
Artikulli tjetërNissan shpall gigafactory bateri në Mbretërinë e Bashkuar, makinë të re elektrike