Nissan shpall gigafactory bateri në Mbretërinë e Bashkuar, makinë të re elektrike

Gjigandi japonez i automjeteve Nissan njoftoi të enjten planet për të ndërtuar “gigafactory” të parë të baterive të makinave në Mbretërinë e Bashkuar, ku do të ndërtojë një automjet të ri elektrik.

Kryeministri Boris Johnson përshëndeti investimin pas Brexit në vlerë prej 1.0 miliardë £ (1.4 miliard dollarë, 1.2 miliardë euro), i cili është vendosur të krijojë 6,200 vende pune, si “një votë e madhe e besimit në Mbretërinë e Bashkuar”.

Furnizuesi kinez i baterive Nissan Envision AESC do të investojë 450 milion £ për të ndërtuar fabrikën e baterive që do të funksionojë me energji të rinovueshme dhe energji deri në 100,000 automjete elektrike Nissan në vit.

Objekti, i cili do të ndërtohet pranë fabrikës më të madhe evropiane të Nissan në Sunderland, u vlerësua si çelësi i tranzicionit të Mbretërisë së Bashkuar larg automjeteve të karburantit fosil.

Lajmi vjen vetëm disa ditë pasi partneri francez i Nissan Renault zbuloi planet për një fabrikë kineze në pronësi të baterive në Francë të hënën, ndërsa prodhuesit globalë të makinave garojnë për të përmbushur kërkesën në rritje për transport më të gjelbër dhe qeveritë synojnë emetimet neto të karbonit deri në 2050.

Nissan do të shpenzojë deri në 423 milion £ për një automjet të gjithë elektrik, ndërsa Këshilli i Qytetit të Sunderland do të ndihmojë për të sjellë shumën totale të investimeve deri në 1.0 miliardë £.

“Kjo është një ditë e shënuar për Nissan, partnerët tanë, Mbretërinë e Bashkuar dhe industrinë e automobilave si një e tërë,” tha Kryeshefi Operativ i Nissan Ashwani Gupta në zbulimin e projektit EV36Zero në Sunderland.

Nissan, i cili kishte paralajmëruar se një Brexit pa marrëveshje do të kërcënonte fabrikën e saj 35-vjeçare të Sunderland, tha se investimi i ri përfaqëson 6,200 vende pune në grupin japonez dhe furnizuesit e tij në Mbretërinë e Bashkuar.

Do të ketë 900 punë të reja Nissan dhe 750 punë të reja Envision AESC.

– ‘Hap i madh’ –

“Ky është një hap i madh përpara në ambicien tonë për ta vendosur Mbretërinë e Bashkuar në frontin e garës globale të automjeteve elektrike,” tha Sekretari i Biznesit i Mbretërisë së Bashkuar Kwasi Kwarteng.

“Makinat e prodhuara në këtë fabrikë, duke përdorur bateri të bëra vetëm në rrugën e parë në Mbretërinë e Bashkuar në shkallën gigafactory, do të kenë një rol të madh për t’u luajtur ndërsa kalojmë nga makinat me benzinë ​​dhe naftë,” shtoi ai.

Nissan krijoi automjetin e parë elektrik të Britanisë dhe prodhimin e baterive në Sunderland në 2013 me makinën e saj Leaf.

Kompania është përballur kohët e fundit me një seri gjykimesh, nga kërkesa e dobët gjatë pandemisë deri në pasojat nga arrestimi i ish-shefit Carlos Ghosn, tani i arratisur ndërkombëtar pasi kërceu me kusht dhe iku nga Japonia.

Nissan ndërkohë ka shtyrë lansimin e planifikuar të verës të modelit të saj të ri kryesor Ariya elektrike në këtë dimër për shkak të mungesës globale të çipave që mundon prodhuesit e automjeteve.

Shpallur në korrik 2020, modeli i ri elektrik 100 për qind fillimisht duhej të dilte në shitje në Japoni nga mesi i vitit 2021, përpara se të mbërrinte në Evropë, Amerikën e Veriut dhe Kinë deri në fund të vitit.

Në Mbretërinë e Bashkuar, Lei Zhang, themeluesi dhe shefi ekzekutiv i Envision Group, tha të enjten se kompania e tij po ndërtonte partneritetin e saj afatgjatë me Nissan “për të bërë bateri me performancë të lartë, me rreze më të gjatë për automjete elektrike të përballueshme dhe të arritshme për miliona automjete të tjera “.

Ai tha se rritja e kërkesës mund të sjellë investime në të ardhmen deri në 1.8 miliardë £ dhe 4,500 vende pune deri në 2030.

Artikulli paraprakTregjet aziatike përzihen ndërsa virusi i frikësohet optimizmit të rimëkëmbjes
Artikulli tjetërKryeekonomisti ngre shqetësimin: Inflacioni mund të arrijë 4% në Britani