Aksionet amerikane hapen më lart ndërsa tregjet presin listat e pagave private

Indekset kryesore amerikane u hapën më lart të martën ndërsa tregjet presin shifrën e pagave private që do të dalë të mërkurën.

Dow Jones u rrit 143 pikë, ose 0.4%, në 34,426 në 9.38 të mëngjesit EDT (1338GMT).

S&P 500 u rrit me 8 pikë, ose 0.2%, në 4,299. Nasdaq shtoi 10 pikë, ose 0,1%, në 14,510. Të dy indekset arritën nivele rekord të larta të hënën.

Indeksi i dollarit u rrit me më shumë se 0.2% në 92.11 në atë kohë. Rendimenti në thesarin 10-vjeçar të SHBA u rrit 0.9% në 1.492%.

Indeksi i paqëndrueshmërisë VIX, i njohur gjithashtu si indeksi i frikës, u ul me 0.7% në 15.65.

Metalet e çmuar ishin në rënie pasi ari ishte në 1,758 dollarë për ons me një humbje 1,1%, dhe argjendi me 1.3% në 25,75 dollarë në atë kohë.

Investitorët janë përqendruar në shifrat e punësimit në SHBA që do të publikohen nga Instituti i Kërkimeve ADP të Mërkurën përpara hapjes së tregut.

Listat e pagave private u rritën 978,000 në maj, rritja më e lartë mujore që nga qershori i kaluar. Pritshmëria e tregut është një rritje 600,000 për këtë muaj.

Artikulli paraprakS&P 500 mbyllet në rekord të ri me rënie të paqëndrueshmërisë
Artikulli tjetërTregjet aziatike përzihen ndërsa virusi i frikësohet optimizmit të rimëkëmbjes