Trashëgimtari i Samsung Lee Jae-yong dha dënimin me burg për skandalin e ryshfetit

Trashëgimtari miliarder i Samsung Lee Jae-yong u kthye në burg të hënën pasi një gjykatë e Koresë së Jugut e dënoi atë me dy vjet e gjysmë për përfshirjen e tij në një skandal korrupsioni në vitin 2016 që nxiti protesta masive në rrugë dhe dëboi presidentin e atëhershëm të Koresë së Jugut.

Në një rigjykim të shumë pritur, Gjykata e Lartë e Seulit e shpalli Lee fajtor për ryshfet të Presidentit të atëhershëm Park Geun-hye dhe të besuarit të saj të ngushtë për të fituar mbështetjen e qeverisë për një bashkim të vitit 2015 midis dy partnerëve të Samsung që ndihmoi në forcimin e kontrollit të tij mbi grupin më të madh të biznesit të vendit .

Avokatët e Lee e kishin portretizuar atë si një viktimë të abuzimit të pushtetit presidencial dhe e përshkruan marrëveshjen e vitit 2015 si pjesë të “aktivitetit normal të biznesit”.

Veshur me një maskë dhe kostum të zi dhe kravatë, Lee u mor në paraburgim pas vendimit. Ai nuk u përgjigj pyetjeve të gazetarëve me të mbërritur në gjykatë.

Gjykata e Apelit e Koresë së Jugut liron trashëgimtarin e Samsung Lee
Lee Kun-Hee, forca lëvizëse e ngritjes së Samsung, vdes në 78 vjeç
Prokurorët kërkojnë burgim 12-vjeçar për shefin e Samsung Lee Jae-yong
Injae Lee, një avokat që drejton ekipin mbrojtës të Lee Jae-yong, shprehu keqardhje për vendimin e gjykatës, duke thënë se “thelbi i çështjes është që një ish-president abuzoi pushtetin për të shkelur të drejtat dhe pronat e lirisë së një kompanie private”.

Ai nuk tha nëse do të kishte një apel. Samsung nuk lëshoi ​​një deklaratë mbi vendimin.

Lee Jae-yong drejton grupin Samsung në cilësinë e tij si nënkryetar i Samsung Electronics, një nga prodhuesit më të mëdhenj në botë të çipave kompjuterikë dhe telefonave inteligjentë.

Në shtator të vitit të kaluar, prokurorët akuzuan veçmas Lee për akuzat e manipulimit të çmimit të aksioneve, prishjes së besimit dhe shkeljeve të auditimit në lidhje me bashkimin e vitit 2015.

Viti i fortë financiar për Samsung
Nuk është menjëherë e qartë se çfarë do të thotë mandati i tij i burgimit për Samsung. Kompania nuk tregoi shumë shenja të telasheve gjatë qëndrimit të mëparshëm të Lee në burg në 2017 dhe 2018, dhe afatet e burgimit kurrë nuk i kanë ndaluar drejtuesit e korporatave të Koresë së Jugut të transmetojnë vendimet e tyre të menaxhimit nga prapa hekurave.

Samsung po i jep fund një viti të fuqishëm biznesi, me forcën e tij të dyfishtë në pjesë dhe produktet e përfunduara që i mundësojnë asaj të përfitojë nga pandemia e koronavirusit dhe lufta e zgjatur tregtare midis Shteteve të Bashkuara dhe Kinës.

Biznesi gjysmëpërçues i Samsung u tërhoq ashpër pas një ngadalësimi të vitit 2019, i nxitur nga kërkesa e lartë për PC dhe servera ndërsa shpërthimet e viruseve detyruan miliona njerëz të qëndronin dhe të punonin në shtëpi.

Sanksionet e administratës Trump kundër Huawei Technologies të Kinës kanë penguar ndërkohë një nga rivalët më të mëdhenj të Samsung në telefonat inteligjentë, patate të skuqura smartphone dhe pajisjet e telekomunikacionit.

Ryshfet dhe para zhvatjeje
Lee, 52 vjeç, u dënua fillimisht në 2017 me pesë vjet burg për ofrimin e ryshfetit 8.6 miliardë dollarë (6.4 milion €) për Parkun dhe miken e saj të vjetër Choi Soon-sil. Por ai u la i lirë pas 11 muajsh në shkurt 2018 pasi Gjykata e Lartë e Seulit uli mandatin e tij në dy vjet e gjysmë dhe pezulloi dënimin e tij.

Gjykata e Lartë javën e kaluar konfirmoi një dënim me 20 vjet burg për Park, e cila u dënua për bashkëpunim me Choi për të marrë miliona dollarë ryshfet dhe para zhvatjeje nga disa prej grupeve më të mëdha të biznesit të vendit, përfshirë Samsung, ndërsa ajo ishte në zyrë nga 2013 deri në 2016

Vendimi nënkuptonte që Park, e cila gjithashtu ka një bindje të veçantë për ndërhyrje të paligjshme në emërimet e kandidatëve të partisë së saj përpara zgjedhjeve parlamentare 2016, mund të shërbejë potencialisht 22 vjet pas hekurave deri në 2039, kur ajo do të ishte 87 vjeç.

Choi po vuan një dënim me 18 vjet burg.

Në një konferencë shtypi të hënën, Presidenti i Koresë së Jugut Moon Jae-in tha se nuk ka plane të menjëhershme për t’i dhënë falje presidenciale Parkut dhe një ish-presidenti tjetër të burgosur, Lee Myung-bak, i cili po vuan një mandat 17-vjeçar për korrupsion.

Politikanët konservatorë dhe disa anëtarë të partisë liberale të Hënës kanë mbështetur idenë e faljes së ish-presidentëve për hir të “unitetit kombëtar” ndërsa elektorati i ndarë thellë i vendit afrohet në zgjedhjet presidenciale në Mars 2022.\euronews\

 

Artikulli paraprakA po rimëkëmbet ekonomia botërore?
Artikulli tjetër5 këshilla për reklamimin dixhital që duhet të dini