Themeluesi mysliman Mohamed Hage ndërtoi kompani të suksesshme bujqësore urbane në Kanada

 

Imagjinoni një qytet që e rrit pjesën më të madhe të ushqimit në çatitë e veta, ku domatet piqen në hardhi gjatë gjithë vitit – madje edhe në fund të dimrit.

Kjo është ideja e Lufa Farms, e cila operon katër serra në çati në dhe përreth Montrealit, një qytet në Kanada dhe u dërgon klientëve të saj më shumë se 25,000 shporta me perime të freskëta çdo javë.

E themeluar në vitin 2009 nga Mohamed Hage dhe Lauren Rathmell, Lufa doli nga ideja se bujqësia urbane mund të rritë të lashtat aty ku jetojnë njerëzit, pa përdorur ndonjë tokë të re dhe të japë ushqim pa gjurmën e karbonit të transportit në distanca të gjata. (Në Kanada, 92 për qind e produkteve të importuara udhëtojnë më shumë se 1500 kilometra.) “Kur blini një domate në dimër, me siguri po merrni një të tillë që është transportuar me kamion nga Kalifornia ose Meksika,” thotë Rathmell. “Ne ju japim të drejtën tonë një ditë pasi ata kanë zgjedhur.”

Teknologjia hidroponike ndihmon serat e Lufa-s të funksionojnë në mënyrë të qëndrueshme, duke ricikluar rreth 90 për qind të ujit të përdorur nga impiantet. Në vend të pesticideve, mollëkuqet dhe grerëzat parazitare gllabërojnë afidet dhe dëmtuesit e tjerë. Duke përdorur nxehtësinë e mbetur nga ndërtesat më poshtë, çdo fermë kërkon gjysmën e energjisë së serrave në tokë. Ndërkohë, programuesit e kompanisë i mbajnë operacionet e shkathëta me automatizimin e serrave. Softueri menaxhon logjistikën e shpërndarjes, ndërkohë që i lejon klientët të përshtatin shportat e tyre, duke zgjedhur nga 50 lloje frutash dhe perimesh, plus artikuj të tjerë, si buka dhe djathi nga prodhuesit vendas.

Lufa Farms është një nga shumë projekte të ngjashme bujqësore-urbane në mbarë botën, me serra dhe kopshte komerciale që shfaqen në vende si Londra, Parisi dhe Nju Jorku. Analistët parashikojnë se të korrat e rritura në qytet mund të përbëjnë përfundimisht 10 për qind të furnizimit global të ushqimit.

Burimi : https://www.muslimink.com/news/lufa-farms-canada/

Përktheu : EKONOMIAISLAME

 

Artikulli paraprakCilat janë sfidat e industrisë së financave islame?
Artikulli tjetërThe Economist: Sa larg mund të shkojnë Bankat Qendrore në botë, në rritjen e normave të interesit?