Të dhënat e 400 milionë përdoruesve të Twitter thuhet se janë nxjerrë në shitje në tregun e zi

Hakerët pohojnë se “kanë në duar” të dhënat e 400 milionë përdoruesve të Twitter dhe i kanë nxjerrë në shitje në tregun e zi.

Të dhënat thuhet se përmbajnë emaile private dhe numra telefoni të lidhur të përdoruesve të profilit të lartë të Twitter
Të shtunën, firma e inteligjencës për krimet kibernetike Hudson Rock pretendoi se zbuloi një “aktor të besueshëm kërcënimi” që shiste të dhënat e vjedhura në Twitter.

Hudson Rock tha se ndërsa nuk ka qenë në gjendje të verifikojë plotësisht pretendimet e hakerit duke pasur parasysh numrin e llogarive, tha se një “verifikim i pavarur i të dhënave në vetvete duket të jetë legjitim”.
Firma e sigurisë Web3 DeFiYield gjithashtu kishte një vështrim në 1000 llogari që hakeri pretendonte se kishte dhe verifikoi që të dhënat ishin ‘reale’. twitter.

Të dhënat në fjalë mendohet se kanë ardhur nga ‘Zero-Day Hack’ nga viti 2021 që lejoi hakerët të “zbulonin” informacionet private të cilat më pas i përpiluan në baza të dhënash për t’i shitur në tregun e zi.Defekti u rregullua në janar të këtij viti. cryptonews

Artikulli paraprakDhoma e Përfaqësuesve ndalon përdorimin e TikTok-ut në pajisjet zyrtare
Artikulli tjetërMënyra më e mirë për të dhënë dorëheqjen