Strategjitë e fluturimeve me më pak para për pushimet tuaja

Është një nga ligjet më themelore të ekonomisë: kur çmimet rriten, kërkesa bie.
Por pavarësisht rritjes së kostove të udhëtimit dhe inflacionit, pushuesit nuk po tregojnë shumë interes për të anuluar planet e tyre verore.

Megjithatë, ata me siguri duken të hapur për t’i ndryshuar ato. Gati 70% e atyre që planifikojnë pushimet verore thanë se prisnin të bënin ndryshime në itineraret e tyre për shkak të inflacionit, sipas një sondazhi nga kompania e shërbimeve financiare Bankrate. Edhe më shumë (74%) po kërkojnë në mënyrë aktive mënyra për të kursyer në udhëtime, sipas një sondazhi nga kompania e teknologjisë së marketingut Zeta Global.

Gjetja e fluturimeve më të lira

Ata që janë strategjikë për kursimin shpenzojnë 23% më pak në fluturime sesa ata që nuk janë, sipas një sondazhi të udhëtarëve nga faqja e rezervimit VacationRenter.

Strategjitë kryesore përfshijnë rezervimin me një operator buxhetor (52%), mbajtjen e një çantë dore (48%), përdorimin e pikave ose shpërblimeve të kartës së kreditit (39%) dhe ndjekjen e çmimeve të biletave (28%), tha ai.

Një në tre të anketuar thanë se përdorin aplikacione për të kursyer para në fluturime. Një aplikacion i tillë, Skyscanner, i lejon përdoruesit të vendosin sinjalizime çmimesh, të kërkojnë data fleksibël të fluturimeve dhe aeroportet e afërta, si dhe të përziejnë dhe të përputhen me linjat ajrore për të gjetur tarifat më të mira, sipas faqes së saj të internetit.

Më pak janë të gatshëm të sakrifikojnë rehatinë dhe komoditetin duke rezervuar fluturime me “sy të kuq” (25%) ose duke zgjedhur një aeroport që është më larg (16%).

Të kesh data fleksibël të udhëtimit është një nga mënyrat kryesore për të arritur një marrëveshje fluturimi, sipas aplikacionit të udhëtimit Hopper, i cili tha se nisja të mërkurën në vend të të premtes kursen mesatarisht rreth 35 dollarë.

E njëjta taktikë funksionon për qëndrimet në hotele, thotë Hopper. Regjistrimi në një hotel për një qëndrim dy netë të enjten, në vend të të premtes ose të shtunës, mund të rrojë mesatarisht 60 dollarë nga fatura, tha ai.

Një taktikë tjetër është të shikoni për rrugë të reja ose shërbime të reja të linjave ajrore që hyjnë në aeroportet lokale. Kur një linjë ajrore shton një rrugë të re, konkurrenca midis transportuesve mund të shkaktojë uljen e biletave të fluturimit, sipas Hopper. Linjat ajrore shpesh nisin promovime për të nxjerrë në pah gjithashtu fjalën, tha ai.

Kjo është ajo që ndodhi kur Frontier Airlines filloi shërbimet nga Aeroporti Ndërkombëtar i Chicago Midway këtë verë, tha Hayley Berg, ekonomisti kryesor i Hopper. “Bileta e avionit nga Çikago në Tampa ra nga një mesatare prej 278 dollarë për biletë në pak më shumë se 100 dollarë për biletë për nisje pas 26 prillit, kur filloi shërbimi i Frontier,” tha ajo. “Tarifat për datat e mëvonshme u kthyen në rreth 187 dollarë biletë, ende gati 100 dollarë më pak se përpara nisjes së Frontier.”

Për të mësuar rreth tarifave dhe shërbimeve të reja, udhëtarët mund të “regjistrohen për gazetat nga aeroporti juaj lokal ose linjat ajrore”, tha Berg. Gjithashtu, “mbani një sy për njoftimet për shtyp dhe sinjalistikën në aeroportin tuaj lokal që reklamon shërbime të reja”.

Rezervoni në hotele të reja

Hapjet e  hoteleve është një mënyrë tjetër për të kursyer para. Standard, Bangkok Mahanakhon, i planifikuar të hapet në Bangkok më 29 korrik, po jep 25% zbritje në çmimet e tij më të mira të disponueshme për ata që rezervojnë deri më 31 gusht përmes promovimit të tij “Fillo me një zhurmë”.

Për të festuar fillimin e tij, Royal Uno All Inclusive Resort & Spa po zvogëlon tarifat me 25% dhe u jep mysafirëve 500 dollarë kredi në resort, sipas një përfaqësuesi të kompanisë. Resorti u hap në Kankun, Meksikë muajin e kaluar, sipas një përfaqësuesi të kompanisë.

Megjithatë, kjo strategji nuk është pa rreziqe, pasi hotelet e reja mund të pësojnë vonesa në hapje. Hoteli Royal Uno i Cancun tha, se dy nga restorantet e tij, plus spa dhe palestra, nuk janë hapur ende, por se “menaxhimi përmendi se do të jenë të hapura në fund të verës”.

Kjo i ndodhi Debbie Wong, e cila rezervoi një pushim në një hotel luksoz në Kamboxhia që ishte planifikuar të hapej në fillim të vitit 2019.

“Ne kishim rezervuar muaj më parë, por ndërsa iu afruam datave, ata thanë se nuk ishin gati të hapeshin,” tha ajo.

Për shkak se udhëtimi përkoi me Vitin e Ri Hënor, hotelet e tjera në zonë ishin rezervuar plotësisht, tha Wong. “Më pas ata ranë dakord të na linin të qëndronim falas, me trajtime spa falas,” tha ajo. “Ishin 200 veta staf vetëm për ne, një çift tjetër dhe disa njerëz nga stafi i hotelit.”

Vononi planet e verës

Këshilla që u shfaq më shumë në kërkimin e CNBC për strategjitë e kursimit të parave ishte vonimi i planeve deri në fund të verës ose në fillim të vjeshtës – i ashtuquajturi “sezoni i shpatullave”.

Udhëtarët që rezervojnë planet verore në dy javët e fundit të gushtit mund të kursejnë mesatarisht 120 dollarë për fluturim, sipas Hopper.

Ata që i shtyjnë planet e tyre drejt vjeshtës do të kursejnë edhe më shumë, sipas shërbimit të abonimit me email Scott’s Cheap Flights. Kompania krahasoi drejtpërdrejt fluturimet në Evropë, Karaibe dhe Meksikë për të treguar se sa shumë mund të kursejnë udhëtarët duke vonuar udhëtimet deri në vjeshtë.

Artikulli paraprakRritja e të ardhurave nga mediat sociale pritet të ngadalësohet, ndërsa TikTok dhe Apple konkurrojnë
Artikulli tjetërZjarret: Dhimbja e fundit ekonomike e Evropës