Si diamantet ruse u shpëtojnë sanksioneve

Jemi përballë një vitrine në qytetin belg të Antwerpen-it. Pronari i dyqanit vendos diamante mbi kadife. Porti belg ka qenë një nga qytetet kryesore tregtare me gurë të çmuar që nga shekulli i 15-të. Në mënyrë diskrete dhe konfidenciale, sipas Qendrës Botërore të Diamantit në Antwerp, qarkullimi tregtar nga guri i çmuar arrin në 37 miliardë euro çdo vit. Kur e pyetën se nga vijnë diamantet, argjendaria përgjigjet duke buzëqeshur: “Preferoj të mos pyes”. Ngurrimi i saj ka një bazë. Diamantet e përafërt vijnë nga Angola, Kongo, Sierra Leone, Afrika e Jugut dhe gjithashtu nga Rusia, shpjegon Sigal Wajowski, pronar i Binson Diamonds në Antwerp. Ato dërgohen në fabrika në Belgjikë për t’u lustruar, më pas bëhen bizhuteri dhe shiten, përfshirë në dyqanin e saj.

Në cilën anë është Belgjika?

Ky është një treg shumë i veçantë për shijet e luksit, me miliarda shitje, nga të cilat Rusia, pavarësisht luftës në Ukrainë, vazhdon të përfitojë. Që nga fillimi i luftës, BE-ja ka vendosur sanksione të shumta ndaj Moskës. Për shembull, importi i mallrave të caktuara si ari, vodka dhe havjari është ndalur, por diamantet ruse janë kursyer për disa arsye. Sipas Ministrisë ruse të Financave, në vitin 2021 Rusia eksportoi më shumë se 48.6 milionë karat diamante të papërpunuar jashtë vendit – vëllimi më i lartë që nga fillimi i periudhës së vëzhgimit në vitin 2007. Destinacionet më të rëndësishme të eksportit: Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Belgjika. Pra, Belgjika, vendi ku është vendosur BE-ja, luan një rol kyç në industrinë e diamanteve dhe madje loboi në negociatat për të mbajtur diamantet ruse jashtë masave. “Ekonomikisht, Evropa do të dëmtojë veten me sanksionet,” thotë Cohen Vandenbebt, dekan i Shkollës Ekonomike të Universitetit të Antwerp-it.

Nëse importet e diamanteve të papërpunuara ruse do të ndaleshin, një industri e tërë do të humbiste dhe do të zhvendosej në Dubai ose Mumbai — vende me shumë më pak theks mbi transparencën ose qëndrueshmërinë sesa Antwerp-i, thotë ai. “Për shkak se shumë vende, si India, Izraeli apo Emiratet e Bashkuara Arabe, nuk morën pjesë në sanksione, gurët e çmuar rusë përfundimisht gjetën rrugën e tyre në tregun botëror,” shpjegon Joachim Dinkelmann i Shoqatës Gjermane të Bizhuterive dhe Shitoreve të Orëve (BJV). “Çdo shtrëngim i rregulloreve apo ligjeve kundër Rusisë nuk do të ndikonte aspak në këtë”. Megjithatë, Kremlini ka të ngjarë të përfitojë nga “frenia” e diamantit. Një nga prodhuesit më të mëdhenj është gjigandi rus i diamanteve Alrosa, i cili pretendon se është “pjesërisht” në pronësi të shtetit. Ekspertët vlerësojnë se aksionet e shtetit janë rreth 33%. Alrosa përbën 95% të prodhimit të diamanteve të Rusisë – rreth 27% në mbarë botën. Kjo do të thotë se të paktën një në katër gurë të çmuar në tregjet në mbarë botën vjen nga Rusia. Gjigandi operon disa miniera në Republikën Sakha, në Rusinë verilindore, dhe Arkhangelsk, në veriperëndim, dhe gjithashtu ka interesa në miniera jashtë vendit, si në Angola.

Si janë diamantet ruse

Ekspertja e mallrave Larisa Stancio, në ndryshim nga Fadenbebt, thekson se një ndalim i importit të diamanteve të papërpunuara ruse do të nënkuptonte më pak para që derdheshin në arkën e shtetit përmes Alrosa-s. “Kjo do të kishte efekte direkte dhe indirekte në buxhetin e mbështetjes së luftës, megjithëse të ardhurat nga tregtia e diamanteve janë dukshëm më të vogla se të ardhurat nga tregtia e gazit dhe naftës.” CEO i Alrosa-s, Sergej Ivanov nuk është gjithashtu i huaj. Ai ishte ndër oligarkët e parë nga rrethi i Putinit që u sanksionua nga SHBA. Ndërsa BE-ja heziton, qeveria amerikane tashmë ka vendosur dhe më pas ka forcuar sanksionet ndaj Alrosa-s menjëherë pas shpërthimit të luftës. “Unë gjithmonë bëhem pak cinik për këtë,” thotë Fadenbebt, duke vënë në dukje në mënyrë kritike se evropianët janë naivë kur mendojnë se amerikanët po bëjnë diçka që dëmton ekonominë e tyre. Sipas tij, shitjet e bizhuterive në SHBA përbëjnë 50% të tregut botëror. Ekziston gjithashtu një boshllëk në rregulloren e sanksioneve të SHBA-së falë formulimit që lë shumë hapësirë ​​për interpretim.

Kjo do të thotë se, kur një diamant ndryshon ndjeshëm në një vend tjetër përmes përpunimit, ai mund të pretendojë atë vend si vendin e tij të origjinës.

Rrjedhimisht, gurët e çmuar rusë të lëmuar në Indi, për shembull, mund të vazhdojnë të importohen në Amerikë dhe të fshehin origjinën e tyre. “Teknikisht është pothuajse e pamundur të përcaktohet vendi i origjinës së një guri të çmuar”, thotë eksperti Fadenbebt. Megjithatë, ekzistojnë procedura certifikimi për diamantët e papërpunuar, siç është i ashtuquajturi procesi Kimberley, i cili sipas burimeve doganore synon të parandalojë importin e të ashtuquajturve diamant “të gjakut”, pra atyre nga zonat e luftës, në BE. Gjermania, sipas CEO të BVJ Dinkelman tha se industria ka një interes shumë të fortë për të mos blerë asnjë mall nga Rusia, “dhe kjo përfshin diamantet në veçanti”. Që nga pranvera, shumë furnizues kanë siguruar që gurët e çmuar të tyre nuk vijnë nga Rusia. “As shitësit me pakicë dhe as konsumatorët nuk duan mallra nga Rusia dhe ne po bëjmë gjithçka që është e mundur për ta siguruar këtë.” /tesheshi

Artikulli paraprakPse po ulen çmimet e makinave elektrike?
Artikulli tjetërPj1. Zbatimi i ideve te Ibn Haldunit në Kinë dhe Arabinë Saudite

Comments are closed.