Shoferët e taksive të Tokios përballen me Olimpiadë pa tifozë

Me dorezat e tij të bardha, kostumin e errët dhe kravatën, shoferi i taksisë Yuki Kawaguchi është gati të transportojë pasagjerë rreth Tokios me stil.

Por ndërsa marrja e një taksi në kryeqytetin japonez është një përvojë luksoze, shoferët përballen me kërcënimin e vazhdueshëm të infeksionit me koronavirus, dhe kohët e fundit pësuan një goditje tjetër të biznesit kur spektatorët olimpikë u ndaluan në Tokio.

Një gjendje e re e jashtëzakonshme e virusit filloi në Tokio të hënën / © AFP

Kawaguchi, 26 vjeç, paraqitet për punë në firmën e tij të taksive në lagjen e zënë të Shinagawa me xhinse dhe një bluzë të gjerë.

Pasi të ndryshojë në uniformën e tij të zgjuar, ai bën një provë të alkoolit dhe një kontroll të temperaturës, pastaj hyn në taksinë e tij të zezë me shkëlqim të stolisur me logon e Lojërave të virusit të shtyrë në vitin 2020.

Kawaguchi paraqitet për punë në firmën e tij të taksive i veshur me një bluzë të gjerë dhe xhinse / © AFP

Organizatorët vendosën javën e kaluar të zhvillonin ngjarje olimpike në dhe përreth qytetit me dyer të mbyllura ndërsa infeksionet Covid-19 u tërhoqën përsëri.

Ndalimi i tifozëve është “i pashmangshëm”, tha Kawaguchi për AFP, duke e përshkruar atë si “hapi më i fortë (organizatorët) mund të vonojnë anulimin”.

Shumë taksi në Tokio mbajnë logon e Lojërave Olimpike dhe Paraolimpike / © AFPJaponia ka parë gati 15,000 vdekje Covid-19, dhe rreth 17 përqind e popullsisë është plotësisht e vaksinuar.Kawaguchi tha se ai dëshiron të marrë një goditje të shpejtë, pavarësisht shqetësimeve të tij rreth efekteve anësore.

Gjatë Lojërave Paraolimpike, Kawaguchi do të drejtojë taksi të përcaktuara dhe autobusë anije / © AFP

“Nuk e mohoj që dua të vaksinohem sa më shpejt të jetë e mundur, pasi ne vozisim shumë njerëz që nuk i njohim.

“Por në të njëjtën kohë unë dëgjoj raporte të efekteve anësore, kështu që kam ndjenja të përziera”.

Rreth 17 përqind e popullsisë japoneze është plotësisht e vaksinuar / © AFP

Një gjendje e re e jashtëzakonshme e virusit filloi të hënën në Tokio, duke kufizuar shitjet e alkoolit dhe orët e hapjes së restorantit, si dhe duke kufizuar numrin e turmave në ngjarje.

Ndërsa numrat e udhëtarëve ranë gjatë pandemisë, punëdhënësi i Kawaguchi Nihon Kotsu ka kompensuar të ardhurat e humbura me një shërbim të shpërndarjes së mallrave.

Punëdhënësi i Kawaguchi ka kompensuar të ardhurat e humbura me një shërbim të shpërndarjes së mallrave / © AFP

Gjatë Lojërave Paraolimpike, të cilat fillojnë në 24 Gusht, Kawaguchi do të drejtojë taksi dhe autobusë të caktuar për para-atletët dhe zyrtarët.

Por deri atëherë, ai do të punojë ndërrimin e tij të zakonshëm, tha ai, ndërsa kontrollonte pasqyrën e tij, u sigurua që maska ​​e tij ishte vendosur në vend dhe u largua natën

Artikulli paraprakMitsubishi thotë se pagoi 25 milion euro gjobë Dieselgate
Artikulli tjetërVështirësitë e rimëkëmbjes ekonomike