Mitsubishi thotë se pagoi 25 milion euro gjobë Dieselgate

Prodhuesi japonez i automjeteve Mitsubishi Motors konfirmoi të hënën se ka paguar një gjobë prej 25 milion euro lëshuar nga prokurorët gjermanë lidhur me akuzat për mashtrim të emetimeve më parë këtë vit.

Autoritetet gjermane vitin e kaluar bastisën 10 vende si pjesë e një hetimi në mashtrimin e dyshuar të emetimeve të naftës që përfshin makina Mitsubishi, me prokurorët që thanë se ata kishin hapur një hetim mashtrimi.

Mitsubishi Motors tha të hënën se ishte lëshuar një njoftim i mirë prej 25 milion eurosh (29,7 milion dollarë me normat e sotme) nga zyra e prokurorit të Frankfurtit në fund të Marsit.

“Ne nuk kemi sjellë një apel kundër njoftimit të gjobës,” i tha AFP një zëdhënës i firmës, duke shtuar se shuma ishte paguar “para fundit të marsit”.

Urdhri nuk gjeti prova se shkeljet ndodhën “me vetëdije ose me dashje” dhe nuk identifikoi ndonjë sjellje mashtruese, shtoi ai.

Bloomberg News ndërkohë citoi një zëdhënëse të prokurorëve të Frankfurtit duke thënë se pagesa e gjobës i dha fund hetimit për mashtrimin e pretenduar.

Marrëveshja u vulos në mars por nuk ishte zbuluar më parë, shtoi Bloomberg.

Sonda u përqendrua në automjetet me naftë Mitsubishi me motorë 1,6 dhe 2,2 litërsh që u dhanë vlerësimet më të larta të Gjermanisë Euro 5 dhe Euro 6 në varësi të respektimit të standardeve të shkarkimeve.

Prokurorët thanë se ata dyshuan se motorët ishin të pajisur me një pajisje të ashtuquajtur mbyllje që i bëri ata të duken më pak ndotës në testet laboratorike se sa janë në rrugë.

Sonda Mitsubishi ishte vetëm një kthesë në skandalin Dieselgate që shpërtheu në 2015 kur Volkswagen Group pranoi të instalonte softuer në 11 milion automjete për të hequr provat e ndotjes.

Artikulli paraprakGoogle bën marrëveshje me zyrtarët francezë
Artikulli tjetërShoferët e taksive të Tokios përballen me Olimpiadë pa tifozë