SHBA: “Rruga kryesore e Nju Xhersit emërtohet – “Rruga e Palestinës”

Mijëra njerëz duke valëvitur flamujt palestinezë u mblodhën në qytetin amerikan të Paterson të dielën për të festuar riemërtimin e një pjese të një rruge të ngarkuar në Palestine Way.

Këshilli i Qytetit Paterson votoi njëzëri në prill për të riemërtuar një zonë me pesë blloqe të Rrugës kryesore të Palestinës në nder të komunitetit të madh palestinez të qytetit dhe kontributeve të tij në biznes dhe jetën qytetare.

“Palestinezët po japin kontribute të panumërta për komunitetet tona çdo ditë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës”, tha kryebashkiaku i qytetit Andre Sayegh, i cili është me origjinë libaneze dhe siriane.

“Historia po ndodh këtu, kur më në fund ne zbulojmë jo Rrugicën e Palestinës, jo Bulevardin e Palestinës, por Rrugën e Palestinës, sepse palestinezët gjithmonë e gjejnë një rrugë.”

Turma e vlerësuar prej 5000 vetësh shpërtheu në brohoritje dhe zaghrouta, një tingull festiv ngacmues i bërë nga gratë, ndërsa Sayegh zbuloi një shenjë të gjelbër të ndezur në Rrugën Palestineze që shfaqte gjithashtu një flamur të SHBA-së dhe Palestinës.
“Kjo na lejon të kujtojmë gjithmonë betejat palestineze jashtë shtetit.

Është një festë, por po tregon gjithashtu se palestinezët janë njerëz, ne jemi amerikanë dhe nuk do të harrojmë kurrë se nga kemi ardhur,” tha këshilltari Alaa Abdelaziz, palestinezi i parë i qytetit. – Këshilltar amerikan.

Paterson është qyteti më i madh në Qarkun Passaic dhe qyteti i tretë më i populluar në New Jersey. Ndërsa nuk ka një shifër të saktë mbi numrin e arabëve që jetojnë në zonë, Rania Mustafa, drejtoresha ekzekutive e Qendrës së Komunitetit Palestinez Amerikan, vlerëson se mund të jenë deri në 20,000, shumë prej të cilëve janë me origjinë palestineze.

Sipas Mustafa, vendimi për riemërimin e rrugës kishte për qëllim luftimin e fshirjes së identitetit palestinez.

Artikulli paraprakKur Papa llogariste në arabisht – PJESA E PARË
Artikulli tjetërMohammed bin Zayed merr pushtetin, çfarë presin Emiratet?