Mohammed bin Zayed merr pushtetin, çfarë presin Emiratet?

Më 13 maj, sundimtari i Abu Dhabit dhe presidenti i Emirateve të Bashkuara Arabe, Sheikh Khalifa bin Zayed Al Nahyan, ndërroi jetë në moshën 74-vjeçare.

I lindur në vitin 1948, Sheik Khalifa u bë kryeministër i Abu Dhabit në vitin 1969, dy vjet përpara se Emiratet e Bashkuara Arabe të fitonin pavarësinë.

Ai filloi të shërbente si presidenti i dytë i këtij shteti të Gjirit në nëntor 2004, kur pasoi babain e tij dhe themeluesin e Emirateve të Bashkuara Arabe, Sheikh Zayed bin Sultan Al Nahyan.

Menjëherë pas vdekjes së Sheik Khalifa, Ministria e Çështjeve Presidenciale shpalli 40 ditë zie dhe krerët e shteteve nga e gjithë bota shprehën ngushëllimet e tyre.

Duke përshëndetur Sheikh Khalifa si një “partner dhe mik të vërtetë të Shteteve të Bashkuara“, Presidenti Joe Biden u zotua “të nderojë kujtimin e tij duke vazhduar të forcojë lidhjet e gjata midis qeverive dhe popujve të Shteteve të Bashkuara dhe Emiratet e Bashkuara Arabe”.

Miliona dollarë nga fondet për Emiratin e Dubait

Presidenti rus Vladimir Putin e vlerësoi atë se “bënë shumë për të forcuar marrëdhëniet miqësore dhe bashkëpunimin konstruktiv midis (Rusisë dhe Emiratet e Bashkuara Arabe)”.

Sheikh Khalifa udhëhoqi pjesën më të madhe të zhvillimit ekonomik, teknologjik dhe social të Emirateve të Bashkuara Arabe, gjë që ngriti profilin rajonal dhe ndërkombëtar të këtij vendi.

Pak para se të bëhej president dhe sundimtar i Abu Dhabit, ai urdhëroi themelimin e Etihad Airways në 2008-09. Sheikh Khalifa luajti një rol të madh në shpëtimin e Dubait me miliona dollarë fonde.

“Për sa i përket politikave fiskale dhe vendosjes së Abu Dhabit si një emirat i zbatueshëm, ka kontribuar shumë, si dhe në sigurimin që sistemi federal të funksionojë në Emiratet. Unë mendoj se Sheikh Khalifa ishte shumë i rëndësishëm”, tha për Al Jazeera, Courtney Freer, një bashkëpunëtore në Universitetin Emory.

“Ju keni emiratet që janë të pabarabarta kur bëhet fjalë për pasurinë, popullsinë, madhësinë – të gjitha ato gjëra. Fakti që ai shpëtoi Dubain tregon një përkushtim ndaj sistemit dhe unitetit të shtetit”.

Pasi Sheikh Khalifa pësoi një goditje në tru në vitin 2014, vëllai i tij Mohammed bin Zayed (MBZ), i cili u bë Princi i Kurorës dhjetë vjet më parë, mori drejtimin.

Që atëherë, Sheikh Khalifa është parë rrallë në publik, megjithëse ai ka vazhduar të lëshojë urdhëresa.

MBZ mori detyrën si president i Emirateve të Bashkuara Arabe dhe sundimtar i Abu Dhabit të shtunën.

Megjithatë, duke qenë se MBZ ka qenë në thelb sundimtari de facto i këtij vendi që nga viti 2014, nëse jo më herët, nuk duhet të priten ndryshime të mëdha në qeverisjen e përditshme apo në politikën e jashtme.

Megjithatë, vdekja e Sheikh Khalifa shënon një ndryshim brezash, i cili filloi kur MBZ mori pushtetin.

“Ka spekulime se Abu Dhabi do të ketë pushtet politik gjithnjë e më të centralizuar dhe, natyrisht, ky është një trend që ka qenë i pranishëm të paktën që nga viti 2014, do të thosha”, komentoi Freer.

“Më shumë centralizim i pushtetit është në duart e Bani Fatimes (gjashtë djemtë e Fatima Bint Mubarak Al Kitbi, gruaja e tretë e Sheikh Zayed, e njohur si Nëna e Kombit)… Ne mund të shohim një centralizim më të madh të pushtetit përpara shpërndarjes së pushtetit përmes sistemin federal”.

Andreas Krieg, një profesor i asociuar në Fakultetin e Studimeve të Sigurisë në Kolegjin Mbretëror të Londrës, tha se ai beson se ky do të jetë rasti.

“Meqenëse MBZ tani është bërë zyrtarisht president, është e qartë se familja Al Nayhan po bëhet familja mbretërore e Emirateve të Bashkuara Arabe. Është një zhvillim që patjetër do të çojë në integrim më të madh dhe përqendrim më të madh të pushtetit në Abu Dhabi dhe më pak federalizëm, (me centralizim më të madh), i cili në një farë mënyre minon arsyen e ekzistencës se si Emiratet e Bashkuara Arabe u bënë (më shumë) 50 vite më parë”.

Një pyetje e hapur që është jashtëzakonisht e rëndësishme për të ardhmen e Emirateve të Bashkuara Arabe është se kush do të zëvendësojë MBZ si trashëgimtari i ardhshëm i fronit të Abu Dhabit.

Duke pasur parasysh se sa pushtet në Emiratet është i centralizuar në Abu Dhabi, në thelb do të përcaktojë se kush është trashëgimtari i ardhshëm i fronit të Emirateve të Bashkuara Arabe.

Ekspertët pajtohen se ka dy kandidatë më të mundshëm.

I pari është Sheikh Khaled bin Mohammed bin Zayed Al Nahyan, anëtar i Këshillit Ekzekutiv të Abu Dhabit dhe kryetar i Zyrës Ekzekutive të Abu Dhabit.

Departamentet që ai drejton përfshijnë disa në fushën e sigurisë së informacionit dhe inteligjencës vendase.

Një tjetër është Këshilltari i Sigurisë Kombëtare të Emirateve të Bashkuara Arabe, Tahnoun bin Zayed Al Nahyan, i cili gjithashtu drejton departamentet kryesore të qeverisë.

Të dy janë njerëz të fuqishëm në Abu Dhabi, me akses në rrjetet kryesore në Emiratet e Bashkuara Arabe.

“Në Abu Dhabi ka pasur shumë luftë të brendshme mes këtyre dy kandidatëve, e cila ka vazhduar për më shumë se një vit. Tahnoun po përpiqet të fitojë një avantazh më të madh në këtë proces. Duket si një zgjedhje më e mundshme, duke pasur parasysh fuqinë e tij dhe rrjetin e tij në Abu Dhabi, për t’u bërë trashëgimtari i ardhshëm i fronit të Abu Dhabi,” tha Krieg për Al Jazeera.

“Pyetja është se sa kohë do të sundojë MBZ. Kjo mund të zgjasë dy dekada, dhe pas kësaj kohe Tahnoun do të jetë shumë i vjetër. Pra, ekziston një zgjedhje e qartë për të përgatitur në të vërtetë Khaledin (i cili është 10 vjet më i ri se Tahnoun) për t’u bërë trashëgimtari i ardhshëm i fronit ose për t’u bërë sundimtari i ardhshëm i Abu Dhabit dhe Emiratet e Bashkuara Arabe në 20 vjet,” shtoi Krieg.

Megjithatë, vëzhguesit e këtij procesi të trashëgimisë duhet të kenë parasysh gjithashtu se Emiratet e Bashkuara Arabe mund të mos shpallin së shpejti se kush është trashëgimtari i fronit, pasi ende nuk është e nevojshme, por udhëheqja në Abu Dhabi, ruajtja e kohezionit dhe stabilitetit në vend është një prioritet.

Pavarësisht se kush e zëvendëson MBZ-në si trashëgimtarin e ardhshëm të fronit të Abu Dhabit, një çështje e ndjeshme që ia vlen të ngrihet është si do ta trajtonin Abu Dhabi, Dubai dhe pesë emiratet e tjera në periudhën post-Sheikh Khalifa nëse presidenti i ri i Emirateve të Bashkuara Arabe ndërmerr hapa për ta shndërruar këtë vend në një shtet unitar?

Ndoshta koha do ta tregojë.

Megjithatë, për momentin, Emiratet e Bashkuara Arabe e kanë mbajtur veten si një federatë e begatë, duke kapërcyer sfida të shumta qeverisëse në të kaluarën.

Fakti që MBZ është bërë zyrtarisht president i Emirateve të Bashkuara Arabe dhe sundimtar i Abu Dhabit, thekson se “kjo aleancë, e cila është ende relativisht e re, ka fuqinë të qëndrojë,” vuri në dukje Freer.

“Ky angazhim ekziston përtej gjeneratës së parë të pushtetarëve. Nëse njerëzit e shihnin Emiratet e Bashkuara Arabe si një rrjet grindjesh personale, fakti që sistemi ruan veten në thelb hedh poshtë këtë ide dhe tregon se ka jetëgjatësi në këtë marrëveshje, të cilën njerëzit mund të mos e kishin parë në fillim”/tesheshi/

 

Artikulli paraprakSHBA: “Rruga kryesore e Nju Xhersit emërtohet – “Rruga e Palestinës”
Artikulli tjetërBankat fituan mbi 30 milionë euro vetëm nga Janari deri në Mars