Rreziku më i madh për ekonominë globale për të cilin askush nuk po flet!

Gati 400 milionë njerëz në 45 qytete në Kinë janë nën izolim të plotë ose të pjesshëm si pjesë e politikës strikte të Kinës për zero Covid. Së bashku ato përfaqësojnë 40%, ose 7.2 trilion dollarë, të produktit të brendshëm bruto vjetor për ekonominë e dytë më të madhe në botë, sipas të dhënave nga Nomura Holdings. Analistët po i bien këmbanave paralajmëruese, por thonë se investitorët nuk po vlerësojnë siç duhet se sa serioze mund të jenë pasojat ekonomike globale nga këto urdhra të zgjatur izolimi.

Më alarmuesja është bllokimi i pacaktuar në Shangai, një qytet me 25 milionë banorë dhe një nga qendrat kryesore të prodhimit dhe eksportit të Kinës. Karantinat atje kanë çuar në mungesa ushqimore, pamundësi për të aksesuar kujdesin mjekësor dhe madje kanë raportuar vrasje të kafshëve shtëpiake. Ata gjithashtu kanë lënë portin më të madh në botë pa staf të pamjaftueshëm. Porti i Shangait, i cili trajtonte mbi 20% të trafikut kinez të mallrave në vitin 2021, është në thelb në një ndalesë. Furnizimet ushqimore të ngecura në kontejnerët e transportit pa akses në frigorifer po kalben.

Ngarkesa në hyrje është bllokuar tani në terminalet detare të Shangait për një mesatare prej tetë ditësh përpara se të transportohet diku tjetër, një rritje prej 75% që nga fillimi i raundit të fundit të bllokimeve. Koha e ruajtjes së eksportit ka rënë, por kjo ka të ngjarë sepse nuk ka kontejnerë të rinj që dërgohen në portet nga magazinat, sipas projektit të platformës së dukshmërisë së zinxhirit të furnizimit44. Linjat ajrore të ngarkesave kanë anuluar të gjitha fluturimet brenda dhe jashtë qytetit dhe më shumë se 90% e kamionëve që mbështesin dërgesat e importit dhe eksportit janë aktualisht jashtë funksionit.

Shangai prodhon 6% të eksporteve të Kinës, sipas vjetarit statistikor të qeverisë për vitin 2021, dhe mbylljet e fabrikave brenda dhe përreth qytetit po tronditin më tej zinxhirët e furnizimit. Fabrikat furnizuese të Sony dhe Apple në dhe rreth Shangait janë të papunë. Quanta, prodhuesi më i madh në botë i laptopëve me kontratë dhe prodhuesi i MacBook, ka ndalur plotësisht prodhimin. Fabrika përbën rreth 20% të kapacitetit të prodhimit të laptopëve të Quanta dhe kompania më parë vlerësoi se do të dërgonte 72 milionë njësi këtë vit. Tesla ka mbyllur fabrikën e saj Giga në Shanghai, e cila prodhonte rreth 2000 makina elektrike në ditë.

Të premten, Ministria e Industrisë dhe Teknologjisë së Informacionit të Kinës tha në një deklaratë se dërgoi një grup pune në Shangai për të punuar në një plan për të rifilluar prodhimin në 666 prodhues kryesorë në qytetin e mbyllur. Drejtuesit e Tesla shpresojnë se do të lejohen të rihapin dyert e tyre deri të hënën, duke i dhënë fund pauzës më të gjatë të fabrikës që nga hapja e saj në vitin 2019. Prodhuesi i automjeteve ka humbur mbi 50,000 njësi të prodhimit deri më tani, sipas materialeve të rishikuara nga Reuters. Ndërprerjet e zgjatura në prodhimin dhe transportin kinez mund të ndihmojnë në përshpejtimin e një nisme kyçe të administratës Biden që synon reduktimin e varësisë së SHBA nga produktet dhe zinxhirët e furnizimit kinez. Por detyra vjen me pasoja serioze të menjëhershme ekonomike.

Në një raport të publikuar javën e kaluar, Organizata Botërore e Tregtisë paralajmëroi për një skenar të rastit më të keq që përfshin shkëputjen e ekonomive globale, i nxitur nga pushtimi i Rusisë në Ukrainë, mund të ulë GDP-në globale afatgjatë me 5%. Kjo është shumë e pamundur duke pasur parasysh lidhjet e thella financiare midis Kinës dhe SHBA-së. Investimet në aksionet dhe obligacionet e njëri-tjetrit arritën në 3.3 trilion dollarë në fund të vitit 2020, sipas të dhënave nga Rhodium Group.

Megjithatë, udhëheqësit ekonomikë amerikanë besojnë se shkëputja tashmë është duke u zhvilluar. Në një fjalim në Këshillin Atlantik javën e kaluar, Sekretarja e Thesarit Janet Yellen tha se SHBA po vëzhgon nga afër lidhjet politike dhe ekonomike të Kinës me Rusinë. Ndërkohë, një e treta e Kinës është bllokuar në karantinë dhe ekonomia e saj po vuan.

Reagimi i fundit ndaj pandemisë së Kinës ka të ngjarë të kushtojë të paktën 46 miliardë dollarë në prodhim ekonomik të humbur në muaj, ose 3.1% të PBB-së, sipas një studimi nga Universiteti Kinez i Hong Kongut. Analistët nuk besojnë më se objektivi i Kinës për 2022 për rritje ekonomike prej 5.5%, synimi më pak ambicioz i vendit në tre dekada, është realist. Banka Botërore rishikoi vlerësimet e saj për rritjen ekonomike kineze këtë javë në 5%, por vuri në dukje se nëse politikat e saj kufizuese vazhdojnë, kjo mund të bjerë në 4%.

Barra ekonomike vijnë në një moment politikisht të pasigurt. Këtë vjeshtë, presidenti kinez Xi Jinping do të bëjë peticion për një mandat të tretë si udhëheqës i vendit, duke thyer traditën e një maksimumi dy mandatesh. /CNBC – Scan/

Artikulli paraprakMacron në kërkim të votave nga muslimanët në Francë, pas pesë vitesh sulm ndaj tyre
Artikulli tjetërKoha është pasuria më e rëndësishme