Pse Zvicra i ka shpëtuar rritjes globale të kostos së jetesës

Në të gjithë globin, inflacioni ka arritur normën e tij më të lartë për dekada në disa vende, ndërsa Zvicra është kursyer kryesisht. Pse?

Në mars 2022, Zvicra regjistroi një normë inflacioni prej 2.4 për qind.

Ndërsa ky është pa dyshim shqetësues nga standardet historike zvicerane dhe është niveli më i lartë për një dekadë, ai zbehet në krahasim me normat e inflacionit gjetkë.

Norma e inflacionit të Spanjës prej 9.8 për qind është më e larta në 37 vjet, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell albinfo.ch.

Gjermania aktualisht po përballet me një normë inflacioni prej 7.3 për qind, që është më e larta që nga ribashkimi.

Danimarka ka shënuar një rritje prej 4.2 për qind, ndërsa në SHBA, inflacioni aktualisht është 7.9 për qind.

Pse është inflacioni kaq i lartë?

Faktorët që nxisin inflacionin në të gjithë globin janë kryesisht të ngjashëm: pasojat nga pandemia Covid dhe pushtimi i Rusisë në Ukrainë.

Pasiguria rreth pandemisë me Covid që nga vendosja e bllokimeve të para në fillim të vitit 2020 çoi në pasoja problematike ekonomike, të cilat nga ana e tyre çuan në inflacion.

Kohët e fundit, pushtimi rus i Ukrainës rriti çmimet e lëndëve të para, duke nxitur inflacionin dhe koston më të lartë të mallrave të konsumit, përcjell tutje albinfo.ch.

Pse është e kursyer Zvicra?

Ka një sërë faktorësh pse Zvicra është e izoluar nga vala globale e inflacionit.

Ekonomisti Thomas Jordan tha për mediat zvicerane se franga mbetet një monedhë strehë e sigurt dhe për sa kohë që mbetet e fortë, importet do të mbeten të lira – gjë që heq presionin mbi inflacionin.

Duke qenë se Zvicra mbështetet në importe shumë më tepër se shumë vende, duke përfshirë Shtetet e Bashkuara dhe Gjermaninë, kostot më të ulëta të importeve kanë një efekt ftohës në inflacion.

Geissbühler thotë se Zvicra mbetet “në një pozicion absolutisht të rehatshëm” kur bëhet fjalë për inflacionin.

Duke shkruar në NZZ, Thomas Schürpf ra dakord se franga e fortë zvicerane ndihmon në rritjen e fuqisë blerëse.

“Kjo i bën importet më të lira në përgjithësi. Franga e fortë zvicerane i ndihmon zviceranët të kenë fuqi të lartë blerëse ndërkombëtarisht. Dhe mallrat e importuara janë nxitësit kryesorë të inflacionit.”

Pagat e larta zvicerane do të thotë gjithashtu se përqindja e shpenzimeve të konsumatorit të alokuara për karburantet dhe materialet për ngrohje është vetëm 3.03 për qind, krahasuar me 7.11 përqind në Gjermani dhe 4.97 për qind në SHBA.

Economiesuisse thekson gjithashtu se ndërsa kostot e energjisë po nxisin inflacionin diku tjetër, efikasiteti energjetik i Zvicrës do të thotë se ajo prodhon mallra me gjysmën e energjisë së nevojshme në Gjermani, Shtetet e Bashkuara ose gjetkë jashtë vendit.

Schürpf gjithashtu identifikon një arsye tjetër kryesore janë taksat e larta mbi lëndët djegëse fosile në Zvicër, që rezulton në rritje më të ulët të çmimeve në përqindje në rastin e goditjeve globale të naftës dhe gazit sesa në vendet me taksa më të ulëta.

A ka ndonjë gjë që mund të bëj?

Thënë kështu, me ndikimin e vazhdueshëm të pandemisë të pasigurt, ka disa masa të provuara dhe të testuara për të shmangur ndikimet negative të inflacionit.

Kur inflacioni është i lartë, thjesht duke u ulur në rezerva të mëdha parash, do të shihni që ato do të pakësohen ngadalë.

Ka disa opsione investimi që mund të merrni në konsideratë, duke përfshirë arin – gjithmonë i preferuar në Zvicër – letrat me vlerë dhe bursa, pasuritë e paluajtshme apo edhe ide më të reja si kriptomonedha.

Artikulli paraprakSHOQËRITË TREGTARE dhe AZHIOTAZHI
Artikulli tjetërNjë shpjegim për Kosovën: edhe agjërues, edhe islamofob!