Pse zgjedhja e një emri të mirë të kompanisë është një biznes i ndërlikuar?

Megjithëse William Shakespeare shkroi se “një trëndafil i njëjtë, por me një emër tjetër do të kishte erë të ëmbël”, nuk do të ishte ide e mirë që një shërbim i ri i shpërndarjes së luleve në internet ta quante veten Rancid-Thorns.com.

Emrat kanë rëndësi në biznes: zgjedhja e një të mirë është jetike për kompanitë e reja që duan të dalin nga turma dhe të lidhen me klientët, raporton bbc.

Ndërsa bota jonë lëviz gjithnjë e më shumë në internet, një firmë e re ka nevojë për një emër që gjithashtu funksionon mirë si një emër domeini në internet. Ju nuk mund të ofroni vetëm një produkt ose shërbim të mirë – blerësit gjithashtu duhet të jenë në gjendje t’ju gjejnë dhe t’ju kujtojnë.

Krijimi i një kompanie fantastike aktualisht është paksa e ndërlikuar sepse numri i firmave të reja që po krijohen janë rritur gjatë pandemisë, transmeton Telegrafi.

 

Në Mbretërinë e Bashkuar, një studim zbuloi se 835,494 kompani të reja ishin regjistruar në vit deri në janar të 2021. Kjo ishte 41 për qind më e lartë se periudha e mëparshme 12 mujore.

Ndërkohë, 4.4 milionë biznese u raportuan se ishin krijuar në SHBA vitin e kaluar, 24 për qind më shumë se në vitin 2019.

Ky është një treg i shumë emrave të kompanive të reja dhe rritja në të dy anët e Atlantikut u udhëhoq nga një rritje e bizneseve të reja të tregtisë elektronike në përgjigje të shumë njerëzve të tjerë që blinin në internet.

Suksesi i biznesit tënd meriton zyrat e ëndërrave, si këto në Dukagjini Center.

Për të mbështetur sipërmarrësit të cilët mund të kenë vështirësi për të dalë me një emër të mirë, janë shfaqur një mori uebfaqesh që mund t’i ndihmojnë ata të zgjedhin një dhe të regjistrojnë një domen të lidhur. Këto faqe ’emërtimi’ përfshijnë Alter, BrandBucket, Frozen Lemon, Wix dhe Zyro.

“Kërkesa për emrat e bizneseve u rrit [në pandemi] pasi sipërmarrësit ishin ulur atje dhe mendonin se çfarë të bënin më pas”, thotë Deven Patel, themeluesi i Alter.

 

Patel thotë se këta sipërmarrës i shohin sfidat e përjetuara nga firmat e tjera dhe kuptojnë se mund të bëjnë më shumë në internet. Dhe kështu shumica e kompanive të reja [të hapura] tani janë online.

“Por atëherë duhet të dallohesh. Konsumatorët në internet thjesht shohin 100 kompani që shesin të njëjtën gjë, por me një emër të mirë dallohesh – dhe kjo të jep shumë më tepër një avantazh tani sesa në të kaluarën”, shtoi ai.

Faqja e internetit e Alter fillon duke kërkuar nga përdoruesi të shkruajë një fjalë të lidhur me llojin e biznesit që ata duan të krijojnë. Pastaj ofron një numër sugjerimesh që tashmë i ka regjistruar dhe sa do të kushtonin për të blerë prej tij.

Sidoqoftë, shumë firma ende po dalin me emrat e tyre të rinj. Kjo është ajo që bënë themeluesit e kompanisë norvegjeze të bioteknologjisë, Clexbio.

Pjesa “bio” e emrit është një zgjedhje e dukshme për një firmë bioteknologjike, ndërsa “clex” i referohet teknologjisë që ka zhvilluar në fushën e inxhinierisë së indeve njerëzore.

Shefi ekzekutiv dhe bashkëthemeluesi Armend Hati tha se ata donin që emri të ishte i duhuri.

“Ne menduam se do të ngjallte interesin e investitorëve dhe do të na linte të shfaqnim veten si një kompani e shkencave të jetës”, thotë ai.

 

Dhe duket se po funksionon, firma tani po vjel frytet e suksese në saje edhe të emrit, të paktën brenda industrisë së saj “Po ky ka qenë rezultati, dhe prania jonë në internet, veçanërisht prania jonë në Linkedin, mendoj se na ka vendosur si lojtar”.

Por çfarë ndodh nëse mendoni për një emër, por dikush tashmë zotëron domenin që dëshironi? Mund të jetë një biznes i kushtueshëm, siç zbuloi Elon Musk, shefi i prodhuesit të veturave elektrike Tesla.

Musk zbuloi në një cicërimë të vitit 2018 se firma duhej të paguante 11 milionë dollarë për të blerë faqen e internetit tesla.com nga një burrë nga Kaliforni i quajtur Stuart Grossman. Para asaj kohe Tesla duhej të mjaftohej me teslamotors.com.

Nëse mendoni se keni një emër domaini të shkëlqyeshëm për një biznes dhe e keni regjistruar atë, firma të tilla si Alter mund ta provojnë dhe ta shesin atë për ju, transmeton Telegrafi.

Sidoqoftë, mos u përpiqni të regjistroni një emër biznesi që është potencialisht ofendues, pasi ai do të refuzohet nga autoritetet, të tilla si Companies House, regjistruesi i firmave në Mbretërinë e Bashkuar.

Një degë tjetër e procesit të zgjedhjes së emrit të kompanisë ka të bëjë me firmat që zgjedhin të riemërtohen.

Simona Botti, profesoreshë e marketingut në London Business School, thotë se ky është një biznes i rrezikshëm, diçka me të cilën firma e investimeve skoceze Abrdn mund të pajtohet në mënyrë mashtruese.

Kompania njoftoi në muajin prill se po ndryshonte emrin e saj në Abrdn nga Standardi i mëparshëm Standard Aberdeen, një njoftim që u takua me tallje të përhapur në mediat sociale.

Abrdn, e cila kishte zhvilluar emrin e saj të ri me ndihmën e agjencisë së marketingut Wolff Olins, tha se ende duhet të shqiptohet “Aberdeen”, por që ribrandimi do ta bëjë atë “modern” dhe “dinamik”.

Botti thotë se ka dy mënyra që një firmë të ndryshojë emrin e saj. “Ju mund ta bëni atë shumë shkencërisht, me një mori studiuesish, eksperimentesh dhe testimesh, për të parë se me cilët emra njerëzit reagojnë në mënyrë më të favorshme”, thotë ajo.

Ajo citon shembullin e firmës kanadeze të teknologjisë Blackberry, e cila deri në vitin 2013 njihej si Research in Motion. “Ata kishin bërë shumë kërkime për të parë se si njerëzit reaguan ndaj këtij emri të ri”, thotë Botti.

Megjithatë, ndërsa anëtarët e publikut ishin të kënaqur kur panë që Blackberry biznesi mori emrin e produktit të tij më të njohur – Blackberry telefonin celular – kjo nuk ndihmoi në rritjen e shitjeve të aparateve. Ata ishin ende të shqetësuar nga celularët Apple dhe Android.

Botti shton se alternativa për të hulumtuar me kujdes nëse një emër i ri i kompanisë do të funksiononte është që një firmë “thjesht të ecë me guximin e saj”.

“Atëherë, ai emër i ri bëhet pothuajse një enë e zbrazët, dhe është ajo që vendosni në atë emër që ka rëndësi”, shtoi ajo.

Ekspertja e markës, Rebecca Battman, themeluese e agjencisë RBL, thotë se zgjedhja e një emri të mirë për një biznes është më e vështirë nga sa mendojnë shumica e njerëzve.

“Pak njerëz e kuptojnë me të vërtetë se sa e vështirë është të gjesh ose të krijosh një emër që është i lehtë për t’u thënë, i lehtë për t’u shqiptuar, ka kuptim, përcjell personalitet, është i mbrojtshëm, mbështet një emër domain të fortë dhe do të jetë në gjendje të rritet me biznesin si strategjia e saj evoluon”, thotë ajo.

Dhe Battman shton se kur bëhet fjalë për emrin e domenit, pika e ëmbël është padyshim për të marrë “.com”.

“Ndërsa një domain .com nuk është gjithmonë i nevojshëm, ai e bën jetën shumë më të lehtë në planin afatgjatë,” thotë ajo. “Ka erë autoriteti global dhe padyshim që ia vlen të punosh më shumë”, përfundoi ajo. /Telegrafi/

Artikulli paraprakGarë kreativiteti digjital – Tatimet sot, për jetë më të mirë nesër
Artikulli tjetërInflacioni në Eurozonë arrin në 3 për qind, niveli më i lartë brenda një dekade