Po lind një rend i ri ekonomik botëror: plot surpriza…

Qëndrimi i Kinës ndaj luftës në Ukrainë në muajt e ardhshëm do të ndryshojë rrënjësisht flukset globale të parave dhe tregtisë, të cilat mund të dalin kryesisht nga sistemi i dollarit, thonë analistët.

Në shkurt, pak para dërgimit të trupave në Ukrainë, presidenti rus Vladimir Putin njoftoi në Pekin me mikpritësin e tij, presidentin kinez Xi Jinping, një partneritet “pa kufizime” dhe bashkëpunim të zgjeruar kundër Perëndimit.

Pas fillimit të agresionit, Pekini hodhi poshtë thirrjet e vendeve perëndimore për të dënuar atë që Rusia e quan një “operacion special ushtarak” dhe u bëri thirrje të gjitha palëve që të përmbahen.

Tregtia kino-ruse u rrit 35 për qind vitin e kaluar në 146.9 miliardë dollarë, sipas doganave kineze dhe sanksionet që kanë ndarë Rusinë nga tregjet perëndimore ka të ngjarë të intensifikojnë trendin.

E pyetur për rreziqet e mundshme që vijnë nga ndihma e mundshme për Rusinë, Ministria e Jashtme kineze i tha Reuters: “Kina dhe Rusia do të vazhdojnë bashkëpunimin normal ekonomik dhe tregtar në frymën e respektit dhe barazisë reciproke dhe për përfitim reciprok”.

Lufta në Ukrainë ka shkaktuar tashmë një trazirë në tregtinë globale, e cila reflektohet në ndalimet e eksporteve dhe problemet në zinxhirët e furnizimit, sipas Reuters.

Indonezia ka ndaluar eksportet e qymyrit dhe kompanitë egjiptiane nuk lejohen të eksportojnë vajra bimore.

Blerësit po përpiqen të gjejnë një zëvendësues për grurin ukrainas dhe rus ndërsa bujqësia kërcënohet nga mungesa e plehrave, pasi furnizimi me potas rus, një përbërës kyç, është i bllokuar.

Askush nuk duket se po përpiqet shumë për të rregulluar sistemin e globalizuar të tregtisë, por kanë filluar të shfaqen fidanet e para të një sistemi të ri, në të cilin lëndët e para dhe energjia ruse do të përfundojnë në Kinë dhe Indi, ndërsa mineralet dhe gazi australian do të devijohen në Evropë.

Ndryshimet në fakt filluan pas aneksimit të Krimesë nga Rusia në vitin 2014, thekson Tom James nga TradeFlow Capital Management në Singapore.

“Rusia tashmë po tregton me Kinën në renminbi,” shpjegon James, duke shtuar se bankat mund të bëjnë biznes me njëra-tjetrën dhe jashtë sistemit global të pagesave SËIFT, nga i cili Rusia është përjashtuar, dhe Pekini mund të përfitojë shumë, megjithëse në rrezik.

Të dy vendet po përpiqen të reduktojnë përdorimin e dollarit dhe në gjysmën e parë të vitit të kaluar, Rusia pagoi pak më shumë se një të katërtën e importeve të saj nga Kina në juanë. /tesheshi.com/

Artikulli paraprakMë shumë se shtatëqindfish
Artikulli tjetër10 kompanitë më inovative në inteligjencën artificiale për vitin 2022