Për herë të parë në gati një dekadë, ekziston një tjetër “aeroport më i mirë në botë”

Për herë të parë në gati një dekadë, Aeroporti Changi i Singaporit ka humbur vendin e tij në krye të renditjes vjetore të Skytrax për aeroportet më të mira në botë në World Airport Awards.

Aeroporti Ndërkombëtar Hamad i Dohas, i cili ka vite që po ngjitet, është shpërblyer me vendin numër një në vitin 2021 në kategorinë “Aeroporti më i mirë në botë”.

Këtë vit, Changi u rendit i treti, një arritje për çdo aeroport tjetër, por ndoshta jo nga këndvështrimi i super-fansave të tij, të cilët rregullisht vlerësojnë lehtësinë, komoditetin dhe opsionet e ushqimit dhe pijeve të nivelit të lartë të aeroportit.

Ngritja e Dohas është falë punës së palodhur të linjës së saj ajrore kryesore, Qatar Airways.

Qeveria e Katarit ka investuar shumë si në transportuesin e saj kombëtar ashtu edhe në aeroportin e tij, me rezultate mjaft spektakolare.

Aeroportet në Europë dhe Azi dominuan pjesën tjetër të listës së vitit 2021. Japonia u votua si vendi me vlerësimin më të mirë në përgjithësi, me tre aeroporte në 10 vendet e para, duke përfshirë të dy aeroportet e Tokios (Narita dhe Haneda).

Çmimet Botërore të Aeroportit u votuan nga klientët në një sondazh global të kryer nga Gushti 2020 deri në Korrik 2021.

Lista e plotë e 10 më të mirëve në kategorinë “Aeroporti më i mirë në botë”:

  1. Tokyo Haneda Airport (HND)
  2. Singapore Changi Airport (SIN)
  3. Incheon International Airport (ICN)
  4. Tokyo Narita Airport (NRT)
  5. Munich Airport (MUC)
  6. Zurich Airport (ZRH)
  7. London Heathrow Airport (LHR)
  8. Kansai International Airport (KIX)
  9. Hong Kong International Airport (HKG)

Çmime të tjera

Në një vit ende të goditur nga pandemia e koronavirusit, mund të jetë e vështirë të vlerësosh aeroportet. Skytrax, i cili përbëhet nga një grup konsulentësh të pavarur të industrisë ajrore me qendër në Mbretërinë e Bashkuar, e trajtoi këtë çështje duke krijuar një listë të dytë për të klasifikuar në mënyrë specifike aeroportet që bënë një punë të mirë në adresimin e protokolleve të reja të shëndetit dhe higjienës.

Në vend që t’i rendiste, Skytrax zgjodhi thjesht të pranonte punën e mirë të bërë nga 39 aeroporte, të renditura sipas rendit alfabetik. Kjo përfshinte Fiumicino-n e Romës, të cilit iu dha për herë të parë “Vlerësimi i Aeroportit me 5 Yje COVID-19” nga Skytrax vjeshtën e kaluar. Aeroportit Haneda në Tokio iu dha çmimi “Aeroporti më i Pastër”.

Aeroporti i Stambollit u veçua si më i Përmirësuari, Changi fitoi çmimin e Stafit më të Mirë të Aeroportit, Incheon i Seulit u vlerësua për Sigurinë më të Mirë të Aeroportit dhe Centrair Nagoya në Japoni mori çmimin për Aeroportin më të Mirë Rajonal.

Aeroporti Ndërkombëtar i Vankuverit në Kanada u votua “Aeroporti më i mirë në Amerikën e Veriut”./CNN

Artikulli paraprakOKB paralajmërime të forta për klimën, ‘kod i kuq për njerëzimin”
Artikulli tjetërRusi, të ardhurat nga eksporti i naftës u rritën mbi 20% në gjysmën e parë të 2021