Parashikimi i radhës nga FMN-së: Rritja ekonomike globale, më e lartë se sa pritej

Drejtoresha e Fondit Monetar Ndërkombëtar Kristalina Georgieva tha në një takim në Uashington se perspektivat për rritjen ekonomike globale janë bërë më realiste që nga janari, falë paketës së ndihmës amerikane prej 1,900 miliardë dollarësh.

Por ajo paralajmëroi se progresi i pabarabartë në trajtimin e pandemisë mund të rrezikojë fitimet ekonomike.

Ajo tha se parashikimi ekonomik që FMN do të publikojë javën e ardhshme do të tregojë se ekonomia botërore po rritet me një ritëm më të shpejtë se 5.5 përqind, e cila ishte parashikuar në fillim të këtij viti, raporton AP.

Duke folur në Këshillin Jo-Qeveritar të SHBA-së për Marrëdhëniet e Jashtme, ajo tha se arsyet kryesore për një parashikim më të mirë ishin paketa e ndihmës 1.9 trilionë dollarë e miratuar nga Presidenti i SHBA Joe Biden më 11 mars dhe rritja e besimit për shkak të vaksinimit në shumë ekonomi të përparuara.

Georgieva vuri në dukje se autoritetet shtetërore në të gjithë botën kanë marrë masa emergjente në vitin e kaluar, duke përfshirë një total prej 16,000 miliardë dollarë ndihmë dhe injektimin masiv të parave të freskëta.

Pa këtë përgjigje të shpejtë, rënia ekonomike e vitit të kaluar do të kishte qenë tre herë më e keqe, vlerësoi Georgijeva.

Sidoqoftë, ajo paralajmëroi se perspektivat e ekonomisë botërore janë “në mënyrë të rrezikshme të ndryshme” pasi ato rikuperohen me shpejtësi të ndryshme të dhëna nga dy ekonomitë kryesore – Shtetet e Bashkuara dhe Kina, ndërsa vendet e tjera mbeten prapa.

Ekonomistët parashikojnë që ekonomia e SHBA mund të rritet me gjashtë deri në shtatë përqind këtë vit, më e larta që nga viti 1984.

Ajo tha se vendet në zhvillim dhe me të ardhura të ulëta tashmë kanë forca të kufizuara në luftën kundër krizës dhe se ato preken shumë nga rënia e turizmit dhe sektorë të tjerë të prekur rëndë nga pandemia.

Ajo tha se FMN vlerëson se përparimi më i shpejtë pas përfundimit të krizës shëndetësore mund të shtojë pothuajse 9,000 miliardë dollarë në PBB-në botë deri në 2025. /tesheshi.com/

Artikulli paraprakVortex, impianti pa helika, që mund të sjellë energjinë e erës në shtëpinë tuaj
Artikulli tjetërNis rritja reale e BPV-së