PANDEMIA/ Si i mbajti ekonomitë nordike “puna nga shtëpia”

Helen Balfors, një menaxhere e projektit në konglomeratin norvegjez Orkli, ka punuar nga shtëpia më gjatë se shumica e kolegëve të saj pasi u kthye nga skijimi në Itali në shkurt, në një kohë kur virusi i ri koronar COVID-19 filloi të përhapet në Evropë.

Një nënë e tre fëmijëve, ajo tha se ndërsa kompania e saj inkurajonte gjithmonë një ekuilibër të mirë midis jetës private dhe asaj të biznesit, disa menaxherë u kërkuan punonjësve të tyre të punonin në zyrë përpara se të shpërthente pandemia.

“Por tani ata e kuptojnë që puna nga shtëpia funksionon po aq mirë,” tha ajo. “Më duhej vetëm një monitor shtesë dhe tastierë nga zyra, të cilat i mora brenda disa ditësh.”

Një infrastrukturë dixhitale e zhvilluar mirë ka ndihmuar ekonomitë nordike t’i mbijetojnë pandemisë më mirë se shumica e Evropës.

Ekonomia britanike u tkurr me rreth një të pestën në tremujorin e dytë, Spanja ra me 18.5 përqind dhe eurozona në tërësi 11.8 përqind.

Infrastruktura dixhitale më e mirë

Nga ana tjetër, PBB-ja e Finlandës ra me vetëm 4.5 përqind, ndërsa Suedia dhe Norvegjia regjistruan një rënie pak më të madhe, përkatësisht 8.3 dhe 6.3 përqind.

“Infrastruktura më e mirë dixhitale do të thotë që ne mund të punojmë më shpejt nga shtëpia. Infrastruktura ekziston dhe ne jemi mësuar ta përdorim atë, ”tha Robert Bergqvist, kryekonomist në bankën suedeze SEB.

“Kjo ndihmoi në ruajtjen e prodhimit dhe konsumit.”

Danimarka, Suedia, Finlanda dhe Hollanda kishin ekonomitë dixhitale më të përparuara në Bashkimin Evropian në 2018, sipas një studimi nga Komisioni Evropian, bazuar në lidhjen, kapitalin njerëzor, përdorimin e internetit dhe përhapjen e tregtisë elektronike.

Vendet nordike, selia qendrore e Ericsson dhe Nokia, ishin në krye të Evropës për sa i përket punës nga shtëpia dhe para pandemisë.

Në Suedinë e vendit të parë në vitin 2019, pak më pak se një e treta e punëtorëve kanë punuar nga shtëpia, të paktën herë pas here, sipas Fondacionit Evropian për Përmirësimin e Kushtet e Jetës dhe Punës (Eurofound).

Mesatarja e BE ishte rreth 10 për qind.

Praktikat afatgjata të punës fleksibile, të tilla si lejimi i punëtorëve për të qëndruar në shtëpi me fëmijë të sëmurë dhe theksimi i një ekuilibri të shëndetshëm të jetës dhe punës kanë dhënë shtysë për të punuar nga shtëpia.

Mbi mesataren evropiane

Gjatë pandemisë, rreth 60 për qind e finlandezëve ishin në gjendje të punonin nga shtëpia, pothuajse dy herë më shumë sesa në Spanjë. Suedia dhe Danimarka janë gjithashtu mbi mesataren evropiane prej më pak se 40 përqind, sipas Eurofound.

Kjo është ndihmuar nga përqindja e lartë e vendeve të punës që mbështeten në teknologjinë e informacionit dhe ku puna nga shtëpia është e mundur, por si bizneset ashtu edhe individët kanë reaguar shpejt dhe e kanë bërë këtë hap dixhital.

Bashkuar me rregulla të vendosura mirë për punëtorët me kohë të pjesshme, kjo do të thotë që orët e punës ranë më pak se në pjesën më të madhe të Evropës – me 4.2 përqind në Norvegji në tremujorin e dytë në 10.7 përqind për eurozonën në tërësi, tregojnë të dhënat e Eurofound.

Meqenëse punëtorët kanë mbajtur të paktën një pjesë të të ardhurave të tyre, shpenzimet shtëpiake po mbahen mirë.

Një sondazh i Eurofound zbuloi se gati 70 përqind e suedezëve, finlandezëve dhe danezëve janë optimistë për të ardhmen e tyre, krahasuar me vetëm 45 përqind të qytetarëve në pjesën tjetër të Bashkimit Evropian.

Ekonomitë nordike janë provuar elastike pavarësisht qasjeve shumë të ndryshme në luftimin e koronavirusit.

Ndërsa Suedia zgjodhi një qasje të butë, Norvegjia, Danimarka dhe Finlanda futën masa më të rrepta.

Kjo do të thotë që faktorë të tjerë gjithashtu luajnë një rol të rëndësishëm.

“Struktura e ekonomisë është një faktor i qartë, ndërsa shumë vende të Evropës Jugore janë më të varur nga turizmi,” tha Zëvendës Guvernatori i Riksbank, Martin Floden këtë muaj.

Rënia e çmimeve të naftës

Turizmi përbën pak më pak se 15 përqind të PBB-së në Spanjë dhe Itali, dy ekonomitë e goditura më shumë nga pandemia, sipas Këshillit Botëror të Udhëtimit dhe Turizmit. Në Danimarkë, turizmi përbën 6.6 përqind të PBB-së dhe në Norvegji 8 përqind.

Nga ana tjetër, Norvegjia i është dashur të merret me rënien e çmimeve të naftës dhe sektori suedez i makinave gjithashtu është goditur rëndë.

Por financat e forta publike u kanë dhënë vendeve nordike fleksibilitetin për të dalë nga telashet duke shpenzuar. Norvegjia ka arritur në fondin e saj shtetëror, më i madhi në botë.

Sipas SEB, nordikët veçuan shuma ekuivalente prej rreth 5.5 përqind të PBB-së për masa për të mbështetur drejtpërdrejt ekonominë nga buxheti, ndërsa francezët lanë mënjanë 4.4 përqind, spanjollët 3.7 përqind dhe italianët 3.4 përqind.

Por bujaria e shtetit nuk është gjithçka.

Gjermania shpenzoi më shumë, rreth 8 përqind të PBB-së, por ekonomia e saj u tkurr gati 10 përqind në tremujorin e dytë.

Analistët paralajmërojnë se vlerësimi përfundimtar i masave të qeverisë dhe bankës qendrore dhe pasojat për shëndetin dhe ekonominë do të duhet të presin duke pasur parasysh rrezikun e një vale të dytë infektimi dhe qëllimet afatgjata të shumë programeve të shpenzimeve

Puna nga shtëpia, megjithatë, do të vazhdojë.

Balfors tha se shumë njerëz tani po pyesin se pse do të duhet të kalojnë një ditë të tërë duke udhëtuar në Norvegji për t’u takuar me përfaqësuesit e kompanisë së tyre kur ka teknologji me të cilën takimet mund të mbahen në distancë.

“Kjo do të ndryshojë mënyrën se si njerëzit e përjetojnë punën nga shtëpia. Jam absolutisht e sigurt për këtë”, tha ajo. /thesheshi.com/

Artikulli paraprakÇfarë e tërhoqi investitorin holandez të investonte në Kosovë?
Artikulli tjetërPërkundër koronës, 80% e njerëzve në botë paguajnë me “para në dorë”