Oxfam: 1% e njerëzve më të pasur ka 2/3 e pasurisë së re

Një përqindëshi më i pasur në botë kanë rrëmbyer gati dy të tretat e pasurisë së re prej 42 trilion dollarësh të krijuar që nga viti 2020, tha Oxfam në një raport të ri të publikuar që përkon me takimin vjetor të Forumit Ekonomik Botëror (WEF) në Davos, Zvicër.

Sipas raportit të Oxfam “Mbijetesa e më të pasurve” të publikuar të hënën, pjesa ishte pothuajse dyfishi i shumës së marrë nga 99 për qind e popullsisë tjetër të botës.

Pasuria e miliarderëve po rritet me 2.7 miliardë dollarë në ditë, ndërsa të paktën 1.7 miliardë punëtorë tani jetojnë në vende ku inflacioni tejkalon pagat, thuhet në raport.

Në të njëjtën kohë, gjysma e miliarderëve në botë jetojnë në vende pa taksë trashëgimie për pasardhësit e drejtpërdrejtë, tha Oxfam, duke i vënë ata në një pozicion për të kaluar 5 trilion dollarë tek trashëgimtarët e tyre, më shumë se produkti i brendshëm bruto (GDP) i Afrikës.

Oxfam thotë se një taksë prej pesë për qind për multimilionerët dhe miliarderët e botës mund të mbledhë 1.7 trilion dollarë në vit, të mjaftueshme për të nxjerrë dy miliardë njerëz nga varfëria.

“Një valë në rritje ngre vetëm superjahte”

“Ndërsa njerëzit e zakonshëm janë të privuar nga gjërat elementare si ushqimi çdo ditë, super të pasurit kanë tejkaluar edhe ëndrrat e tyre më të çmendura. Vetëm dy vjet më vonë, kjo dekadë duket se do të jetë më e mira për miliarderët – bumi i zhurmshëm i viteve 20 për më të pasurit në botë”, tha Gabriela Bucher, shefja ekzekutive e Oxfam International.

“Taksimi i korporatave super të pasura dhe të mëdha është mënyra për të dalë nga krizat e sotme të mbivendosura. Është koha për të hedhur poshtë mitin e përshtatshëm se ulja e taksave për më të pasurit bën që pasuria e tyre të ‘derdhet’ disi te të gjithë të tjerët. Dyzet vjet ulje të taksave për super të pasurit kanë treguar se një valë në rritje nuk i ngre të gjitha anijet – vetëm superjahtet.”

Takimi vjetor i WEF në Davos mbledh së bashku liderë të biznesit dhe politikës globale për të diskutuar çështje politike dhe ekonomike me rëndësi globale.

Në samitin, i cili zhvillohet nga e hëna në të premte, do të marrin pjesë 52 krerë shtetesh dhe pothuajse 600 CEO./tesheshi/

Artikulli paraprakPuna, motiv për realizimin e ëndrrave
Artikulli tjetër4 C të marketingut