OPEC + bie dakord të lehtësojë gradualisht prodhimin nga maji në korrik

 

-Shprehjet e Arabisë Saudite do të fashiten duke rritur prodhimin me 250,000 bpd në maj, 350,000 bpd në qershor dhe 400,000 bpd në korrik

Prodhuesit kryesorë të naftës në botë të Enjten ranë dakord mbi politikën e prodhimit të shumë pritur duke miratuar një rritje në rritje me 350,000 fuçi në ditë (bpd) në maj dhe qershor dhe 400,000 bpd në korrik.

23-anëtarët e Organizatës së Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC) dhe aleatët e saj, të njohur si OPEC +, mbajtën Takimin e 15-të Ministror përmes videokonferencës.

Grupi kishte zvogëluar prodhimin e tij me 7.9 miliardë bpd, duke përfshirë një shtesë prej 1 milion bpd nga Arabia Saudite.

Sipas marrëveshjes së re, grupi do të rrisë prodhimin e tij me 350,000 bpd në maj dhe qershor dhe 400,000 bpd në korrik. Prerja shtesë e prodhimit të Arabisë Saudite prej 1 milion bpd gjithashtu do të hiqet gradualisht me një rritje të prodhimit prej 250,000 bpd në maj, 350,000 bpd në qershor dhe 400,000 bpd në korrik.

Me kuotën e re të prodhimit, prodhimi kolektiv i grupit do të arrijë 5.8 miliardë bpd në korrik.

Duke folur para gazetarëve pas takimit, Ministri i Energjisë i Arabisë Saudite Abdulaziz bin Salman nënvizoi “kujdes” dhe nënvizoi se po vinte një muaj i plotë i ndërprerjeve vullnetare prej 350,000 fuçi nga OPEC +.

Ministri saudit tha se tregu duhet të provojë pengesën e tij psikologjike për të “parë se si mund të dalin gjërat”.

Duke cituar marrëveshjen e grupit në dhjetor, të cilën Salman e përshkroi si një “mbrojtje”, ai tha se grupi mund të shkulë ose rregullojë 500,000 fuçi në të njëjtën mënyrë në përputhje me kushtet e tregut.

Takimi i radhës i anëtarëve të OPEC dhe atyre jo OPEC është caktuar për 28 Prill.

-Cmimet e vajit rriten me shume se 3%

Në kohën kur mbaroi takimi, çmimet e naftës fituan më shumë se 3%, megjithëse çmimet u luhatën gjatë takimit për shkak të frikës nga një rritje e papritur e furnizimit.

Brent arriti 65,16 dollarë për fuçi për një rritje prej 3,85% pasi u mbyll të mërkurën me $ dollarë për fuçi.

Standardi amerikan West Texas Intermediate (WTI) ishte në 61.74 dollarë për fuçi në të njëjtën kohë për një rritje prej 4.36% pasi përfundoi seancën e mëparshme me 59.16 dollarë për fuçi.

Artikulli paraprakEni njofton zbulimin e naftës në Shkretëtirën Perëndimore të Egjiptit
Artikulli tjetërNdërtimi i parë i parkut me erë fillon në Uzbekistan