Njihuni me vendpushimin e mrekullueshëm lundrues në Afrikë, i ndërtuar nga mbeturinat plastike

Një sipërmarrës ka ndërtuar një resort të jashtëzakonshëm, një ishull lundrues pranë Bregut të Fildishtë duke përdorur 700,000 copë mbetje plastike, thotë se synon të nxisë ‘turizmin e gjelbër’.

Ky ishull thesari i bërë nga plehra është një lloj turizmi më i gjelbër dhe më i lëvizshëm

Sipërmarrësi francez Eric Becker e ndërtoi ishullin për të promovuar një turizëm më të gjelbër dhe më të lëvizshëm, një turizëm që është më pak i dëmshëm për brigjet dhe detet sesa ndërtimet tradicionale të resorteve, me shpresën për të frymëzuar projekte të ngjashme diku tjetër.

Vendpushimi i ishullit të ricikluar është një hit me 100 vizitorë në javë Vizitorët në resort sillen në ishull me varkë.

Ishulli, i cili është ankoruar në vend, ka qenë shtëpia e Becker, përpara se ai ta shndërronte atë në hotel vitin e kaluar. Si vendpushim, L’île Flottante tërheq rreth 100 klientë çdo javë, duke përfshirë vendasit kureshtarë dhe ekoturistët.

Becker fillimisht kishte parashikuar të ndërtonte një katamaran nga mbeturinat e hedhura, por shpejt u vendos të bënte një parajsë, një ishull lundrues pasi pa lagunën në Abidjan. Ai shiti pothuajse gjithçka që zotëronte për ta bërë realitet ëndrrën e tij të pazakontë.

Hapi i tij i parë në ndërtimin e ishullit përfshinte kërkimin e sa më shumë mbeturinave lundruese që mund të vinte në duart e tij, duke përfshirë “shishe plastike, copa polistireni, madje edhe sandale plazhi”.

Megjithëse ishulli mund të zhvendoset në vende të ndryshme, ankorimi i tij aktual ka një tub që sjell ujin e pijshëm përtej bregut aty pranë. Energjia elektrike sigurohet nga panelet diellore dhe një gjenerator rezervë.

Becker e sheh resortin L’île Flottante si një shembull fillestar të llojeve të qëllimeve për të cilat mund të përdoren këto ishuj me bazë mbetjesh.

Artikulli paraprakNjë punonjës “Toksik” mund të ndikojë tek i gjithë ekipi
Artikulli tjetërFMN: Perspektiva ekonomike globale po bëhet më e zymtë, rreziqet janë të shumta

Comments are closed.