Një miliarder zbuloi se cili libër e ndihmoi të pasurohej

Biznesmeni dhe miliarderi Mark Cuban është një lexues i zjarrtë, aq sa ai thekson në çdo rast se kurioziteti dhe mësimi i vazhdueshëm kanë qenë çelësi i suksesit të tij në biznes.

Ndër të gjithë librat që ka lexuar,ai  spikat njërën sepse ajo e ndihmoi të përqendrohej në qëllimet që vendosi në fillim të karrierës së tij.

Është libri i vitit 1988 Menaxhimi i ëndrrës amerikane: Si të dalësh në pension në moshën 35 vjeçare nga Paul Terhorst, një kontabilist i kthyer në shkrimtar, në të cilin ai përshkruan në detaje se si mundi të dilte në pension në moshën 35-vjeçare.

Pretendimi i librit është se “nëse mund të kurseni një milion dollarë dhe të jetonit si student, mund të dilni në pension”, tha Cuban, i cili pasi lexoi librin ishte i vendosur të kursente çdo qindarkë.

“Qëllimi im ishte të pensionohesha sepse doja të kisha kohën time për vete. “Është e vetmja gjë për të cilën nuk keni një shans të dytë dhe unë isha i gatshëm të hiqja dorë nga shumë gjëra për të arritur atë që kisha vendosur të bëja”, tha ai.

Për të kursyer para, Kuban zbuloi se në fund të viteve ’80 dhe ’90 ai jetonte me makarona dhe djathë dhe drejtonte “makinën më të keqe të mundshme”. Ai fillimisht ngiste një Fiat X1/9 me një vrimë në dysheme, dhe më vonë një Buick LeSabre të vitit 1966.

Pas themelimit të MicroSolutions në 1983, Kuban pretendon se nuk ka bërë pushime për shtatë vjet me rradhë.

Edhe pse qëllimi fillestar i Kubanit ishte të tërhiqej sa më shpejt që të ishte e mundur, ai kurrë nuk pushoi së punuari edhe pasi u bë miliarder. Në vitin 1990 ai shiti MicroSolutions te CompuServe për 6 milionë dollarë, në 1999 ai shiti Broadcast.com në Yahoo për 5.7 miliardë dollarë në aksione dhe në vitin 2000 Cuban u bë aksionari kryesor i Dallas Mavericks të NBA-së.

Sot, Cuban ka më shumë se 4 miliardë dollarë, luan në Shatk Tank të ABC dhe investon në një gamë të gjerë industrish nga robotika te panelet diellore e deri te biskotat e shëndetshme.

studentet.mk

Artikulli paraprak5 libra psikologjike që çdo biznesmen duhet t’i lexojë
Artikulli tjetërLajm i mirë për bizneset – BE-ja i jep Kosovës 5.25 milionë euro