“Në rafte nuk ka më libra”. Kriza e zinxhirëve të furnizimit prek edhe industrinë e shtypshkronjave

Kriza e zinxhirit të furnizimit gjatë vitit të kaluar ka prekur edhe industrinë e botimit të librave.  Në fillim të janarit, një anije e madhe detare që vinte nga Tajvani u bllokua në mes të Atlantikut, mbërritja e saj në portin e Nju Jorkut u vonua për shkak të bllokimit të portit. Moti i butë – dallgë të mëdha dhe erëra të fuqishme oqeanike – rrëzuan 60 kontejnerë në bord. 89 kontejnerë të tjerë u dëmtuan ndërsa anija u rrotullua në dallgë.

Brenda kontejnerëve ishin dy libra gatimi të shumëpritur të planifikuar për t’u botuar këtë pranverë: “Turqia dhe ujku” nga kuzhinieri i Nju Orleans, Mason Hereford dhe “Darkë vetëm Për Një” nga kolumnistja e New York Times, Melissa Clark.

Humbja e librave në detet e stuhishme pothuajse duket si një metaforë shumë e përshtatshme për tendosjen dhe kaosin që pandemia e koronavirusit ka shkaktuar në industrinë e botimeve, ndërsa ajo lufton për të përballuar çështjet e furnizimit, mungesën e letrës dhe një rritje të kërkesës.

Efektet e krizës kanë qenë të gjera: edhe ish-presidenti amerikan Donald Trump e ka pohuar, duke u ankuar në median amerikane “Fox News” për vonesat në printimin e më shumë kopjeve të një libri fotografik të presidencës së tij, të titulluar “Udhëtimi ynë së bashku”.

Sipas Trump, publikuesi i librit i tha: “Epo, ne kemi një problem: nuk mund të marrim letër. Ne nuk mund të marrim bojë. Nuk mund të marrim ngjitës. Nuk mund të marrim lëkurë për kopertinat.”

Ndërsa këto çështje janë të reja për Trump, industria botuese ka përjetuar vështirësi në zinxhirin e saj të furnizimit për muaj të tërë, duke ndikuar në datat e publikimit dhe disponueshmërinë e titujve të rinj.

Kriza në zinxhirin e furnizimit të industrisë së librit përkon me rritjen e kërkesës për libra të shtypur gjatë pandemisë. Shitjet e librave të shtypur në SHBA u rritën me 8.9% në 2021 krahasuar me 2020, që tashmë ishte 8.2% në krahasim me 2019./The Guardian/ 

Artikulli paraprakÇfarë duhet të bësh, që t’i realizosh objektivat e tua?
Artikulli tjetërKalkulatori i energjisë për fatura me tarifat e reja