Ndikimi i luftës: Ekonomia e Izraelit në telashe

Shumica e sektorëve të ekonomisë izraelite pësuan një rënie pas 7 tetorit, kur Tel Avivi iu përgjigj një sulmi ndërkufitar nga grupi i rezistencës Hamas me një fushatë të pamëshirshme sulmesh tokësore dhe ajrore në enklavën palestineze.

Dy muaj pas luftës së Izraelit në Gaza, shumë sektorë në vend nuk kanë arritur të rikuperohen nga efektet e konfliktit, pavarësisht përpjekjeve të qeverisë për të mbështetur ekonominë.

Shumica e sektorëve të ekonomisë izraelite përjetuan një rënie pas 7 tetorit, kur Tel Avivi iu përgjigj një sulmi ndërkufitar nga grupi i rezistencës Hamas me një fushatë të pamëshirshme sulmesh ajrore dhe tokësore në enklavën palestineze.

Në konflikt, shekli izraelit ra në nivelin më të ulët prej 4.08 kundrejt dollarit amerikan, për t’u kthyer në nivelin e paraluftës prej 3.84 në fillim të nëntorit.

Norma më vonë u përmirësua më tej në mesataren 3.72 kundrejt dollarit deri në fund të muajit të kaluar, kryesisht për shkak të ndërhyrjes së Bankës së Izraelit në tregjet valutore.

Turizmi

Turizmi në Izrael pati një rënie marramendëse prej 76 për qind në tetor për shkak të konfliktit, i cili shkaktoi një valë anulimesh fluturimesh për dhe nga Tel Aviv.

Sipas Byrosë së Statistikave të Izraelit, vetëm 89.700 turistë vizituan Izraelin në tetor, shumica e të cilëve mbërritën para fillimit të luftës.

Kjo përfaqëson një rënie prej mbi 370.000 turistësh të huaj krahasuar me një vit më parë, duke theksuar ndikimin e rëndë që ka pësuar sektori për shkak të sulmit të befasishëm nga Hamasi.

Të dhënat e turizmit për muajin nëntor, të cilat ende nuk janë të disponueshme, pritet të pasqyrojnë një rënie të ndjeshme nga tetori.

Forcat ajrore

Fluturimet drejt dhe nga Aeroporti Ndërkombëtar Ben Gurion i Tel Avivit kanë rënë me rreth 80 për qind që nga fillimi i luftës, sipas një raporti në faqen e internetit Secret Flights.

Megjithëse zakonisht kryente 500 fluturime në ditë, aeroporti trajtonte vetëm rreth 100 në ditë gjatë konfliktit deri më 10 nëntor.

Përpjekjet për të bindur linjat ajrore ndërkombëtare që të rifillojnë fluturimet drejt dhe nga Tel Aviv kanë vazhduar që nga 29 nëntori, me Udi Bar-Oz, kreu i National Airlines, duke zhvilluar bisedime me përfaqësues të mbi 120 kompanive të huaja.

Që nga 7 tetori, gjashtë linja ajrore të huaja, duke përfshirë Etihad Airways, Flydubai, Hainan Airlines dhe Azimuth Airlines, së bashku me El Al Israel Airlines, rifilluan operimet drejt dhe nga Izraeli.

Tregu i punës

Deri më tani, tregu izraelit ka pësuar humbjen e rreth 950.000 vendeve të punës. Qindra mijëra të tjerë, ndërkohë, përballen me sfida për të gjetur punë pranë Rripit të Gazës ose në Izraelin verior pranë kufirit me Libanin, ku janë zhvilluar edhe luftime sporadike.

Konflikti rezultoi në më shumë se 178.000 punëtorë palestinezë të paaftë për të udhëtuar në vendet e tyre të punës ose vendbanimet izraelite. Gjithashtu, rreth 350.000 punonjës izraelitë iu bashkuan ushtrisë, ndërsa rreth 46.000 u pushuan nga puna, sipas Ministrisë izraelite të Punës.

Në përgjithësi, rreth 760.000, afërsisht 18 përqind e fuqisë punëtore, nuk ishin në gjendje të punonin sepse shërbenin si rezervistë, qëndronin pranë zonave të konfliktit ose qëndronin në shtëpi me fëmijët.

Pasuri të paluajtshme

Brenda Izraelit, mbi 90.000 punëtorë palestinezë janë të punësuar në sektorin e pasurive të paluajtshme nga një total prej 178.000. Askush nuk është kthyer në punë që nga fillimi i konfliktit.

Ndërkohë, puna palestineze është rikthyer pjesërisht në sektorë të tjerë si bujqësia dhe industria ushqimore, mes mungesës së këtyre llojeve të mallrave në tregjet izraelite.

Industria e pasurive të paluajtshme tregoi një rënie prej mbi 8 për qind në tregun e aksioneve izraelite deri në fund të muajit të kaluar krahasuar me nivelet e paraluftës.

Më 1 dhjetor, Izraeli rifilloi ofensivën e tij ushtarake në territorin palestinez pasi i dha fund armëpushimit humanitar njëjavor me grupin palestinez Hamas.

Më shumë se 17.000 palestinezë janë vrarë dhe më shumë se 43.000 janë plagosur në sulmet e pamëshirshme ajrore dhe tokësore në enklavë që nga 7 tetori pas një sulmi ndërkufitar nga Hamasi.

Sipas shifrave zyrtare, numri i të vdekurve izraelitë nga sulmi i Hamasit është 1.200.

TRT Balkan /

Artikulli paraprakTurqia dhe Katari nënshkruan 12 marrëveshje bashkëpunimi
Artikulli tjetërAbu Dhabi, një strehë e re për miliarderët