Ndër 100 më të pasurit e botës, vetëm 14 gra

Nga 100 më të pasurit e botës aktualisht janë vetëm 14 gra, ndërsa vetëm 2 nga to nuk e kanë ketë pasuri të trashëguar ose nga divorci.

Lista e miliarderëve të cilën për çdo vit e publikon Forbs, tregon kush janë njerëzit më të pasur në botë, por edhe se si kjo pasuri është e ndarë ndërmjet gjinive, transmeton Aljazeera Balkans.

Trashigimtarja e L’oreal francez, Francoa Betenkor Mejers gjendet ne krye të listës për vitin e kaluar, duke marrë kështu vendin e parë të gruas më të pasur që më 2020 ishte trashigmtarja e Woldmark, Alis Wolton.

Mekenzi Slot, ish-bashkëshortja e themeluesit të Amazonës, Jef Bezos, tashmë është gruaja e tretë më e pasur në botë.

Kjo 51 vjeçare ka diplomuar në Prinston, është shkrimtare e romaneve e shpërblyer me çmime të fituara dhe ish-drejtoreshë e organizatës për luftën kundër dhunës.

Gratë nga Kina dhe Hong Kongu dominojnë listën e miliardereve më të pasura, të cilat pasurinë e kanë bërë vetë. /Buletini Ekonomik/  

Artikulli paraprakFitch e uli parashikimin për rritjen ekonomike globale për vitin 2022
Artikulli tjetërFinancimi islam garanton fitimin e pasurisë, shpërndarjen si dhe mbrojtjen e saj, në ekonominë globale.