Mbi 8.000 ATM Bitcoin janë instaluar në të gjithë botën

Numri i ATM Bitcoin në mbarë botën u rrit me 150% në 2 vitet e fundit sipas të dhënave të kompanisë norvegjeze të shërbimeve financiare AksjeBloggen.

Që nga prezantimi i ATM-së së parë në 2013-ën, rreth 8 mijë makineri tashmë janë instaluar në 75 vende të botës, duke treguar një rritje të shëndetshme të industrisë së kriptomonedhave.

Në vetëm 6 muajt e parë të këtij viti janë instaluar  1,713 ATM,  pjesa më e madhe në Amerikën e Veriut. Nga fillimi i 2020  6,352 ATM ishin në operim.

Rritja e shëndetshme e sektorit të ATM vjen me një kosto sepse janë bërë shënjestër e autoriteteve rregullatore.

Gjermania, Spanja, SHBA dhe Kanadaja kanë vënë në shënjestër këto ATM, të cilat i shohin si mekanizma për pastrim parash dhe evazion fiskal.

Artikulli paraprakFacebook, Google dhe Twitter, dëshmi në Kongres për sigurinë e zgjedhjeve
Artikulli tjetërGjermania dhe Franca të bashkuara për Pakon Financiare prej 750 miliardë euro kundër COVID-19